Citat:
Ursprungligen postat av
Bergakungen
Man kan hantera sitt CV litet olika, det gör många. Det är inte ovanligt att meritförteckningen och framförallt beskrivningarna av uppdragen kryddas, ibland avsevärt. Det här brukar de flesta arbetsgivare se igenom ganska enkelt.
Givetvis är det inte Linda Staafs "fel" om hon anställts på tveksamma meriter, och en del av det vi har hört antyder ju att rekryteringen var riggad i rätt hög grad. Det här händer på många ställen, när man i en ledningsgrupp eller på en avdelning vet vem man helst av allt skall söka (och få) jobbet. Så kan det ha gått till här också. (I näringslivet brukar man fråga den man vill ha, och sedan anpassar man ansökningen efter denna persons faktiska meriter).
Man kan utan vidare dock framhålla att i just polisyrket ställs det höga krav på god vandel (man ligger INTE med chefen, aldrig någonsin) och "rent spel" är en viktig långsiktig framgångsfaktor för all rättsvård (hur skall man kunna lagföra fifflare om man fifflar själv?).
Jag själv har väldigt svårt att få ordning på detta måste jag säga. Det här med att känna personen som rekryterar en är knappast ovanligt, precis som du säger. När man rekryterar är ju det mest av allt en fördel eftersom man vet vem man får. Många karaktärsdrag som är viktiga för en tjänst är svåra att definiera fram i en annons, och att på ett säkert sätt skrapa fram ur diverse personlighetstester som brukar vara vanligt förekommande i rekrytering. En person som officiellt har rätt meriter för en tjänst och tom har excellerat på diverse tester, kan passa relativt dåligt på den, enligt erfarenheter inom min bekantskapskrets. Felrekryteringar är dyra. Därför är det logiskt att välja någon man känner till.
Jag har förstått att det går rykten inom polisen om att dessa två hade ”en relation” men vem sitter på fakta? Det är ju stor skillnad på att gå och äta middag med en kollega efter jobbet och snacka privatliv efter att man blivit anställd, och att tex ha ett romantiskt förhållande med anställande chef vid rekryteringen. Rykten tror jag mindre på, det räcker med att någon känt sig avvisad av snygg-Linda och sen ”läcker” vid kaffeautomaten att han minsann sett Löfving och Linda komma ut från personaltoaletten tillsammans för att snacket ska vara igång bland alla som känt sig omsprungna av Linda (som inte ens gått Polishögskolan och varit ute och åkt radiobil och slavat med trafikkontroller med bitter snutkaffe i termos).