Citat:
Ursprungligen postat av
Teu
Även om jag håller med om att elbidraget är dåligt utformat och borde fokusera på att förenkla energieffektiviserande åtgärder snarare än att betala en del av elkonsumptionen så är det likväl en fråga som har nationell styrning och där varje medborgare i landet med viss rätt bör kunna känna att staten ska sköta sitt arbete och se till att vi har rimliga elpriser utan kraftiga svängningar. Elkrisen är 100% politiskt och att lägga skulden på att människor inte kunde förutse detta är "hål i huvudet" särskilt när man beaktar vilka skattesatser den svenska befolkningen behöver stå ut med.
Helikopterpengar är ingen lösning för kostnader drivna av inflation, och riktade bidrag är värre än helikopterpengar. Men om man nu är där och anser att man behöver sjuka lappningar i panik för att man kommer fram till att man misshandlat systemet, så är det ju helikopterpengar som gäller, inte riktade bidrag. Riktade bidrag kan som bäst ha en neutral påverkan, och det är helt oeralistiskt att påverkan ska bli neutral, alltså är den i praktiken alltid negativ.
I det här fallet har vi facit på förhand, och kalkylen är riktigt illa. Elbidrag pressar ut bidrag till det staten anser vara en huvudgrupp vad gäller att driva inflation. Amorterings-paus är en riktad extra lånemöjlighet till den gruppen.
MEN... som sagt, i praktiken vet man ju inte. Av två skäl. Dels är riktade bidrag ett utmärkt verktyg för att vinna politisk makt. Dels är riktade bidrag ett utmärkt sätt att
utöva denna makt, d.v.s. styra marknaden till sina egna preferenser. Så vad staten i slutändan gör är ju inte direkt givet av nationalekonomiskt facit. Om så vore skulle Sverige arbeta med fastighetsskatt som huvudsaklig finansiering idag.