Citat:
Ursprungligen postat av
sinmandt
Låst artikel. Förklara vad som står i artikeln.
Du skrev att de manipulerades till endast 80km räckvidd, det är GLMRS maximala räckvidd så inget man behöver manipulera.
”Premium:Expressen
Det finns en oro för att kriget eskalerar om Ukraina attackerar ryska mål.
Därför har USA i hemlighet ändrat i raketartillerisystemet Himars, så att bara raketer med kortare räckvidd kan användas, uppger källor för WSJ.
Samtidigt har det skett attacker djupt in på rysk mark det senaste dygnet
Raketartillerisystemet Himars beskrivs som motsvarigheten till svenska Archer.
Sedan i juni har Pentagon skickat 20 Himars för att hjälpa Ukraina.
Men USA befarar också att kriget skulle kunna eskalera.
I hemlighet har de modifierat avfyrningsramperna så att den möjliga räckvidden blir betydligt kortare, enligt uppgifter till Wall Street Journal.*
Systemet kan ha en räckvidd på upp till 30 mil. Men de som skickats till Ukraina har modifierats så att det inte går att använda så långtgående raketer, enligt WSJ.
Syftet uppges vara att Ukraina inte ska kunna slå mot mål i Ryssland.
Himars har använts för att träffa ryska ammunitionslager och logistik på ukrainsk mark.*
När USA skickade systemen kom de överens med Ukraina om att de bara skulle användas för att försvara ukrainskt territorium, skriver WSJ.”