Citat:
Ursprungligen postat av
BästeHrMongolid
Du utgår bara ifrån att jag missförstått något på grund av att du är lite för dåligt insatt, eller möjligtvis låtsas vara det. Jo, att skala upp och massproducera celler med torrkemi är revolutionerande, och det finns ytterligare några ganska viktiga detaljer som du missat.

Då kanske du kan sluta att slingra dig och berätta vad som är revolutionerade? Massproduktion av litiumceller har funnits i Asien i många år, Tesla försöker göra det i Amerika med sin cell. Inget ändras, energidensiteten är fortfarande samma, ja till och med lägre än den var innan. Och arbetskraften är dyrare. Vad är det som får dig att tro att det är nått revolutionerande med att byta förpackning på en battericell?
Istället för att sitta och kasta skit runt dig och säga att jag inte har kunskap kanske du ska komma med några riktiga argument? Min kunskap består i att jag hållit på med batteriteknik, testat otaliga olika batteriteknologier och installerat offgrid elanläggningar till sommarstugor i över tio år.