Citat:
Ursprungligen postat av
Carl Serung
Det har ju låtit se hela tiden.
Ukraina får vapen från USA, Tyskland, Sverige,UK osv osv.
Efter varje gång så kan vi läsa i tidningarna:
Nu vänder det till Ukrainas fördel!
Detta innebär ett enormt övertag för Ukraina
Rysspacket har något som ukraina inte har trots uråldriga vapensystem och fordon, dom har folk.
Spelar ingen roll om det är ett tannalöst fyllo som avlossar ett gäng robotar mot Ukraina, det kommer ändå att avlossas och förödelsen blir enorm. Sedan fyller man på med mer degenerat folk.
Det tar aldrig slut.
Ukraina kan/kommer
aldrig att vinna detta krig. Oavsett hur mycket modernt krigsmaterial dom får skickat till sig. Det är fakta.
"Rysspacket" är väl 3 ggr så många som ukrainarna... det är ju inget massivt övertag i alla fall. Som Sverige visavi Lettland kanske?
Ukraina är inget litet land, och de har fördelen av att kunna mobilisera fullt ut på hemmaplan. Ryssland måste bevaka eget territorium plus att de måste ha soldater i lydrikena Belarus och Kazakstan.
Räkna lite mer på den ekvationen så skall du se att Ryssland snarare är i numerärt underläge och att deras imperium vacklar rejält.
Slava Scania