2022-11-11, 21:39
  #26941
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Shvetsiya
Fast badrummen borde vara någorlunda över varann med tanke på rördragning.

Så är det inte i min lägenhet . Det är möjligt att kök kan vara under eller över toalett också . Vi har 2 st treor under våra 4 or och dem har inte likadan planlösning som vi. Däremot 4 orna har likadana , fast spegelvänt på samma våning och samma över precis . Men det är oxå samma storlek .
Men 3 orna längst ner har inte alls samma planlösning . Kan vara annorlunda i olika hus vad vet jag
Citera
2022-11-11, 21:39
  #26942
Medlem
Fibonaccitals avatar
En del här inne undrar vilket fängelse de hamnar i efter dom, OM de blir dömda.

Oftast är det hinsan (hinseberg)

Anstalten Hinseberg
https://sv.wikipedia.org/wiki/Anstalten_Hinseberg


De värsta sitter i Ystad.

Sveriges farligaste kvinnor - så klarar de livet i fängelse
https://www.expressen.se/nyheter/sveriges-farligaste-kvinnor-sa-klarar-de-livet-i-fangelse-9/

Så lever Sveriges farligaste kvinnor inne på fängelset
https://www.expressen.se/kvallsposten/sa-lever-sveriges-farligaste-kvinnor-inne-pa-fangelset/

Johanna Möllers liv i fängelset – det här får vi veta i Expressens dokumentär
https://www.femina.se/livsberattelser/johanna-mollers-liv-i-fangelset-det-har-far-vi-veta-i-expressens-dokumentar/7592502

Det är ju inte direkt en "Walk In The Park"

OM de blir dömda så hoppas jag att de hamnar i Dantes helvetet några år framöver.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Dantes_helvete
Citera
2022-11-11, 21:40
  #26943
Medlem
Viva-ts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trollsvans
Det här 🙌🏼
Det är första gången jag läser ett motiv och en tanke som känns rimligt.
Och MH’s inblandning i det hela skulle vara att hon är manipulerad och känner sig inkluderad som vän till JJ.
MH som är mörk, adopterad och HBTQ-person har säkert, många gånger, känt att hon inte platsar riktigt någonstans.
Något som JJ ändrat på?
Första gången MH kände sig riktigt hemma?

Tack för feedback 😊
Ja exakt, är på samma linje med dig där, gällande MH. Hon har ju även mått psykiskt dåligt (skrevs i en artikel som hon intervjuades i). Hon känns även skör i det man sett och hört och precis som du säger, hon blir sedan inkluderad och sedd i JJs tuffare gäng och det leder tex till att hon struntar i handbollen mm. Jag har dock tänkt att hon tyckt om TT, men har kanske behövt / tvingats välja sida.
Citera
2022-11-11, 21:40
  #26944
Medlem
TheTerminators avatar
Denna publicerades nyss (EJ bakom betalvägg i nuläget) = https://www.expressen.se/nyheter/tove-21-hittades-dod-i-deras-skog-overkligt/

Är om/med markägaren där Tove hittades, enligt artikeln.
Citera
2022-11-11, 21:40
  #26945
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Raven666
Tvärtom. Det är JJ, eftersom det står att det är kvinnan i vars lägenhet de var tidigare på kvällen/natten.

Lyssnade du ens på ljudfilen? Det där är ett uppenbart syftningsfel av SR när man länkar till en tidigare artikel, inte vad som sägs i ljudfilen.
https://sverigesradio.se/artikel/sa-kan-polisen-knyta-misstankta-kvinnan-till-omradet-dar-tove-hittades
__________________
Senast redigerad av Haldane 2022-11-11 kl. 21:44.
Citera
2022-11-11, 21:41
  #26946
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lokalpatriot
Jag vill minnas att jag läst det upprepade gånger i tråden, men jag googlade nu och såg att han arbetar på emåförbundet, som mycket riktigt sysslar med vattenreglering. https://www.eman.se/sv/om-oss/personal/
Ber om ursäkt om jag bidrar till trådsanningar här, det är inte min avsikt.

Däremot så tror jag att han har stenkoll på hur svenska polis- och rättsväsendet fungerar. Hans dotter föddes för nästan exakt 20 år sedan, och i och med att JJ skall ha en svensk mor så föddes hon rimligen i Sverige. Så pappan kan antas ha bott här i minst 20 år, och han har ju landat ett schysst jobb som ansvarig, enligt vissa inlägg i tråden så är/var han även insatt i kommunpolitiken. Med andra ord, ingen direkt dåligt integrerad människa vi talar om här.

Har förståelse för att en afghan som kom för 4 månader sedan inte riktigt fattar hur allvarligt svenska polisen ser på vissa saker, men IL är verkligen långt från det.

Nejdå inget som är påväg att bli trådsanning
Sant med det där att han har bott här länge och verkar ha integrerat sig bra.
Däremot i stundens hetta så kan ju den gamla Israeliska militären krypa fram i honom, han har ju trots allt verkat spendera majoriteten av sitt liv där.
därför jag är väldigt nyfiken på om han ens har varit ute tidigt den där morgonen som JJ och MH tydligen hade observerats på ungefär samma ställe. om det visar sig att han bevisligen har varit där så kan jag nog sätta min högra stortå på att han har ett finger med i spelet. har han inte varit där och det bara varit skitsnack eller att någon blandat ihop honom med någon annan som varit ute på promenad så avfärdar jag honom från min egna lilla lista över misstänkta
Citera
2022-11-11, 21:42
  #26947
Medlem
Ser att JJ både följer TTs bror på instagram och han följer henne också .
Jag hade aldrig följt mina ev mördare till mina syskon
Citera
2022-11-11, 21:43
  #26948
Medlem
Alba65s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Xedome
Det vet jag. Det är inte det jag frågar efter i föregående inlägg.

Det jag frågar efter, är källan till att TT skulle ha vetat på förhand att MH, JJ var på Nöjet.

Samt källan till att barchefen skulle ha blivit visad en bild av den yngre kvinnan TT letade efter, men inte känt igen henne.
Nöjet är ju enda stället här i Vetlanda som man går till så..... finns ingen annanstans att gå till
Citera
2022-11-11, 21:43
  #26949
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lokalpatriot
Jo, men du nämnde ju 5 personer på adressen, var kommer den infon ifrån? Någon av dessa övriga 3 (kanske snarare 2 då iom att "grannen" tycks bo där) kan ju vara skenskrivna på adressen.

Att de inte är vänner på facebook är ju mycket märkligt om det stämmer. Du är alltså säker också på att hela vänlistan på åtminstone en av makarna är fullständigt synlig? Hur fungerar det egentligen i följande scenario:

A har sin vänlista offentlig.


B har dolt sin vänlista.



A och B är vänner, dyker då B upp i A:s vänlista? Tänker att kanske facebook då döljer B från allas vänlistor eftersom personen tackat nej till att göra vänner synbara. Har inte facebook så jag kan inte kontrollera detta själv.

Om man har dolda så kan ingen se vilka man är vän med . Tror bara man kan se dem man har som gemensamt.
Citera
2022-11-11, 21:44
  #26950
Medlem
Alba65s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bollkalle19
Det handlade om en bekant i en annan historia. Det hade du kunnat utläsa i svaret.
Vart då?
Citera
2022-11-11, 21:44
  #26951
Medlem
OK70s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lokalpatriot
Jo, men du nämnde ju 5 personer på adressen, var kommer den infon ifrån? Någon av dessa övriga 3 (kanske snarare 2 då iom att "grannen" tycks bo där) kan ju vara skenskrivna på adressen.

Att de inte är vänner på facebook är ju mycket märkligt om det stämmer. Du är alltså säker också på att hela vänlistan på åtminstone en av makarna är fullständigt synlig? Hur fungerar det egentligen i följande scenario:

A har sin vänlista offentlig.

B har dolt sin vänlista.

A och B är vänner, dyker då B upp i A:s vänlista? Tänker att kanske facebook då döljer B från allas vänlistor eftersom personen tackat nej till att göra vänner synbara. Har inte facebook så jag kan inte kontrollera detta själv.

Enligt mrkoll är mamma, pappa och 2 vuxna söner folkbokförda där och av mammans Facebbok att döma så har familjen även en flicka och personer under 16 år syns inte på mrkoll som vi ju vet. Nej, det funkar inte så. Om du gjort din vänlista dold så har min offentliga vänlista inga skyldigheter gentemot dig så du kommer att synas på min offentliga vänlista. Pappan har offentlig vänlista där man kan hitta pojkarna, men inte mamman. Och det är inte ett gammal konto så man skulle tänka att personerna inte längre är aktiva. Pappan har nyligen lagt till en ny vän och mamman har lagt upp en video för någon timme sen.
Citera
2022-11-11, 21:46
  #26952
Medlem
Raven666s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Haldane
Lyssnade du ens på ljudfilen? Det där är ett uppenbart syftningsfel av SR när man länkar till en tidigare artikel, inte vad som sägs i ljudfilen.
https://sverigesradio.se/artikel/sa-kan-polisen-knyta-misstankta-kvinnan-till-omradet-dar-tove-hittades

Men det anges att det är samma kvinna som var på McDonalds och det var JJ. Eller tolkar du det annorlunda?

Jag har hittills inte läst eller hört något om vad MH gjort efter det att de lämnade utestället tills det att hon ska setts i en bil tillsammans med JJ på söndagsmorgonen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in