Citat:
Dåligt insatt i det här och klarar inte scrolla 1400 sidor. Någon kanske kan vara schysst och svara på några formalia-/faktafrågor:
Är JJ och MH fortfarande häktade för människorov eller har rubriceringen ändrats nån gång?
Hur lång tid gick det från försvinnandet till att de greps?
Vet ni om det gjorts blodfynd i lägenheten?
Tycker det här fallet till stora delar verkar påminna om styckmordet i Karlskrona? Där hade polisen rätt snabbt hittat stora blodmängder bakom element och golvlister, men det berättades inte förrän långt in i utredningen. Dock ändrades rubriceringen till mord relativt tidigt.
Är JJ och MH fortfarande häktade för människorov eller har rubriceringen ändrats nån gång?
Hur lång tid gick det från försvinnandet till att de greps?
Vet ni om det gjorts blodfynd i lägenheten?
Tycker det här fallet till stora delar verkar påminna om styckmordet i Karlskrona? Där hade polisen rätt snabbt hittat stora blodmängder bakom element och golvlister, men det berättades inte förrän långt in i utredningen. Dock ändrades rubriceringen till mord relativt tidigt.
MGM häktades ett dygn efter att försvinnandet först anmäldes. Polis ska ha fått in en anmälan på söndag 11.30 och MGM blev gripna dagen därpå runt samma tidpunkt. Enligt häktningsframställan förhördes dem i ca 10 minuter och greps därefter.
Polisen har inte kommunicerat ut vad för teknisk bevisning dom har, bortsett från att offrets cykel hittades på en address några kvarter bort och att polisen har lyckats pejla offrets mobiltelefon och sett hur hon har rört sig under kvällen.
Tidslinjen är väl ungefär såhär:
01.00 - Krogen de varit på stänger. Enligt vittnesuppgifter ska MGM och BO haft en konflikt. De bestämmer sig för att prata ut genom att gå hem till en av MGM.
01.49 - Offret ringer sin pojkvän och säger att hon är påväg till en av MGM. Enligt pojkvännen tyder inget på att det inte står rätt till.
01.50 - BO och MGM ses gå på en gata centralt i Vetlanda (oklart om det är genom vittnesmål eller videobevisning)
02.30 - Sista tecknet från BO som enligt uppgifter ska ha skickat ett röstmeddelande till pojkvännen. Han ska ha hört det dagen därefter och tyckt att något är skumt i bakgrunden och valt att ringa polisen. Detta är än så länge obekräftade uppgifter från polisens håll men flera användare har uppgett att de hört samma rykten från olika källor i Vetlanda.
MGM begärs häktade pga flera luckor i deras berättelse. MGM berättar att Tove cyklade hem runt 03 medan hon och den andra tjejen gick till donken. Senare har det visat sig att grannarna i trapphuset hört konstiga ljud efter 02 som låtit som kraftiga dunsar/hammarslag. En av grannarna har gått till MGM lägenhetsdörr och knackat på. Enligt uppgift hör grannen ljud medan han står där och väntar på att någon ska öppna, men ingen öppnar. Senare hör grannarna hur dörren öppnas två gånger utan att någon går ut.
Ett tag senare kommer en av MGM ut och säger att hennes kompis är lite full. Hon ska till donken och väntar på att mamma ska skjutsa sig. Sonen till grannen som knackat på MGM dörr erbjuder sig skjutsa MGM till donken. Han ser att MGM plockar upp en påse från en cykel, som i efterhand har bekräftats vara offrets cykel. Detta ska alltså ha skett senare än tidpunkten då MGM anger att BO har cyklat hem.
MGM åker till donken, beställer väldigt lite mat och går fram till en röd Audi för att prata med någon hon känner. Denna person har hört av sig till polisen och är avskriven från utredningen.
Polisen har gått ut med att man lyckats pejla BO rörelser under natten, och enligt mobiltelefonen ska BO ha rört sig samma sträcka till donken som MGM under samma tidpunkt. Men BO finns inte med på resan enligt grannen.
Hela centrala Vetlanda är finkammat. Man har sökt igenom skog och vattendrag. Man har sökt igenom flera platser som är kopplade till MGM. Ingen Tove funnen, bara massa konstiga händelser och sammanträffanden.