Citat:
Ursprungligen postat av
Melbie
Fick bara en tanke. T ringer A och säger att hon är på väg hem. Kanske skulle hon till A. När hon inte dyker upp börjar han åka ut för att leta efter henne. Vid McDonalds får han syn på JJ. Stannar därför för att fråga om hon är där med T eller om T hade cyklat hemåt.
Det låter ju dock som att grannens vittnesmål antyder att J sökte sig till McD-mannen snarare än tvärtom?
Om tidslinjen stämmer så skulle han annars ha begett sig ut efter henne på en gång i princip. Hon ska ha ringt honom 02:30. Enligt MGM åkte de till McD 02:45. Enligt polisen låter det som man klockar den händelsen till runt 03:00 (kanske utifrån grannens uppgifter).
T hade en kvart hem? Skulle A då ha hunnit bege sig ut för att leta efter henne redan efter en kvart? Och då dessutom hunnit ta sig till mammans bil, och kört den till McD?
Brukar man inte vänta längre än en kvart innan man börjar undra varför personen inte kommit hem än? Vi vet ju inte något om eventuella telefonsamtal, men det framkommer inte såvitt jag har sett något om att pojkvännen saknat T förrän på förmiddagen efteråt när han anmäler/upplyser/söker henne som saknad? Det motsäger din teori.