Citat:
Ursprungligen postat av
srsbiz
Förstår jag rätt att turneringar som chess.com anordnar online ger FIDE-rating? Har Niemann fuskat online i matcher som ger FIDE-rating? Om han har bör ju FIDE stänga av han helt och hållet.
Nej det är fel, spel på chess.com ger inte FIDE-rating.
Citat:
Ursprungligen postat av
cern
Yes,
Jag tror också att Hans fuskade men att Magnus går ut helt öppet i media och verkligen mena helhjärtat hur han använde sig av olika metoder för att fuska är grovt förtal.
Har han inga feta bevis ska han få pynta upp rikemansungen

Ingen har sagt något som inte Hans själv har erkänt.
Det kan visserligen vara förtal med Sveriges lagar då sanningar kan vara förtal i Sverige men i många länder är sanningar inte förtal. Därav vikten att veta var Magnus befann sig när han gjorde sitt uttalande.
Citat:
Ursprungligen postat av
srsbiz
Okej, då kan man ju tycka att FIDE borde ta tag i detta och göra en egen utredning. Ifall Niemann har fuskat online i matcher som ger FIDE-rating, stäng av han. Om inte bör han få spela FIDE officiella turneringar även om de spelas på chess.com. Att han blir avstängd från att spela orankat på chess.com är rimligt dock.
Som Hans själv säger är chess.com bäst av alla på att upptäcka fusk, och han borde veta med tanke på alla gånger de har avslöjat honom. Vid spel OTB har man heller inte tillgång till samma data och inte heller samma mängd partier och därmed är det svårare att bevisa fusk.
FIDE verkar heller inte ha samma intresse av att ta tag i fusk som chess.com har. Detta tog t.ex. toppspelaren Fabi upp då han berättade att han har anmält en spelare för fusk till FIDE och de svarade med ointresse.
Citat:
Ursprungligen postat av
Leonheart
Det innebär att alla som förlorar kan anklaga motspelare för fusk med användandet av vibrationer?
Ni verkar vara ett rörigt sällskap ni schackspelare.
Nej inte alls, Magnus har aldrig anklagat någon för fusk tidigare men Hans har varit misstänkt för fusk länge av toppspelarna. Och det finns många indicier som tyder på att Hans har fuskat länge och mycket. Som även Hikaru tagit upp anklagas aldrig spelare, inte ens nykomlingar, för fusk pga enskilda partier. Det ska väldigt mycket till innan de ens börjar misstänka fusk.