Citat:
Ursprungligen postat av
Saggi
Ryssland klargjorde redan för 30-år sedan att Ukraina var en absolute ‘no-go zone’ för Nato.
Det var långt före Putins tid som president.
Det är alltså inte Putin, utan hela Ryssland som står bakom det. Det har ingen betydelse om det är Putin eller någon annan… det handlar om Ryssland.
Att du går på sån oerhört simpel västpropaganda och inte förstår skillnaden mellan Ryssland och Putin måste ju vara minst sagt skämmigt!
Det du inte förstår är att: Skulle Putler gett fan i Ukraina 2014, och senare, dvs, i alla fall, försökt, ha normala förbindelser med Ukraina, så skulle det bara varit 50/50 chans att Ukraina skulle gå med i NATO. Och det skulle, garanterat, inte skett innan 2030-talet. Då hade han också sluppit sanktionerna som infördes 2014 och där efter. Dessutom skulle vi, fortfarande, ha trott att RySSland hade en stark och välorgsniserad militär. Sverige och Finland skulle fortsatt varit alliansfria.
Men han valde annorlunda, och 2022 inleddes storinvasionen av Ukraina.
Resultatet:
Ukraina NATO medlem inom några år.
Ingen respekt i väst för de RySSka konventionella styrkorna
Ukraina kandidatland till EU
Massiva rySSka förluster i manskap och materiell.
Massiva sanktioner emot RySSland.
RySSland hatad i Ukraina och i västvärlden.
Den ryska cancersvulsten riskerar att falla samman i småstater.
Slava Ukraini!