Citat:
Ursprungligen postat av
grungewhore
dömer ut alla som inte har swish som äckliga?
Nej jag tycker det är vedervärdigt att man inte anpassar sig till samhället.
Ungefär som att inte ha ett legg och sen får folk köpa ut öl och tobak till den personen trots att gubben är 70+.
"Varför ska jag skaffa legg? Folk får väl köpa ut åt mig för de ser ju att jag är 70 år".
Citat:
Ursprungligen postat av
dampskalle
swisha med en främling som gjort drogaffärer
Klart banken svartlistar dig om du gör affärer med en "svartlistad" person. Lite koll får man ha. Handlar du på Tradera/Blocket med verifierade personer och KONTROLLERAR ATT SWISHNAMNET STÄMMER MED DET SOM STÅR I BLOCKET/TRADERA, att säljaren är VERIFIERAD MED BANKID och även kontrollerar att möget inte har 0 omdömen de senaste 6 månaderna, så får du inte detta problem.
När du använder Swish kan du också förklara varför du skickat pengarna. Skriver man vettiga saker i "meddelandefältet" när man swishar, så kan man också lätt ha koll på saker och ting.
Använder du ospårbara kontanter så kan banken spärra dig, och då har du ingen koll. Om banken frågar dig, vet du vad du köpte med den 500-lappen du tog ut för 3 månader sedan, så har du ingen aning eftersom de kontanterna sammanblandats med andra kontanter i din plånbok.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ava899
opererat in ett chip i armen och betalat med det
Precis vad jag hade gjort.
Jag funderar på skaffa Walletmor, men väntar på att de ska fixa så man kan elektroniskt förnya chippet.
Så man inte behöver fysiskt byta chippet efter 8 år:
https://walletmor.com/products/walletmor-payment-implant
Citat:
Ursprungligen postat av
Lepeka
Varför är folk ”äckliga” för att de inte skaffar swish?
För att de inte anpassar sig till samhället. Ungefär som att inte skaffa legg och ha problem sen när man ska köpa cigg/öl.
Citat:
Ursprungligen postat av
HonSmFngadeBlixten
Du måste ha skitliten telefon om ditt kort är större än mobilen.
Telefonen måste man ha i vilket fall som helst. Mjukvara i form av ett digitalt NFC-kort tar ingen extra plats utöver telefonen alls.