Citat:
Ursprungligen postat av
BAB7
Låt oss inleda fredsförhandlingar
Låt oss nu inleda fredsförhandlingar för det ukrainska folkets skull, de har lidit tillräckligt.
Första prioritet måste alltid vara att skona civila, konflikten har nu skördat alltför många oskyldiga ukrainska liv.
Peskov och Lavrov har bett Zelensky att sätta sig vid förhandlingsbordet ett flertal gånger, tyvärr har den Ukrianska regimen tackat nej till förhandlingar att hitta en lösning kring den uppkomna konflikten.
Kreml kräver följande:
- Krim och de övriga nya ryska regionerna i fd. Ukraina ska officiellt erkännas som ryska.
- Ukraina ska betecknas som ett neutralt land, Nato medlemskap ska uteslutas.
Det är allt, uppfylls kraven kan specialoperationen anses som avslutad.
Peskov har varit väldigt tydlig på den punkten, mer än så kräver inte Ryssland.
Ryssland kommer fortsatt ha fredsbevarande styrkor i området, i Vitryssland längs hela gränsen och i Donbass för att verka för permanent fred och stabilitet i regionen.
Kreml lovar att respektera Ukrainas gränser om de går med på kraven.
Herr Zelensky, ta ert förnuft till fånga och sätt er vid förhandlingsbordet, offra inte fler oskyldiga civila Ukrianares liv.
Vilket hån mot Ukraina. Ska de få rätt efter att ha genomfört folkmord, våldtäkter, terrorhandlingar. Ett energikrig mot Europa.
Nu när det går så ooootroligt dåligt för Ryssland, så vill de förhandla.
Tror du på det själv?
Det är Ryssland som mördar ukrainare. Så jävla lågt att lasta Ukraina för det.
Zelensky har väl sagt att inga förhandlingar äger rum förens ryssarna lämnar ukrainskt territorium.