2022-10-11, 00:16
  #236701
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aki04
Löser lite överallt om att Vitryssland också planerar att ännu en gång hoppa in i matchen och ge se på Kiev igen . Det jag undrar över vem ger Vitryssland rätten att hoppa in och hjälpa Ryssland men att tex polen inte kan ge sig på Vitryssland och hjälpa Ukraina ? Hur kan Vitryssland attackera ett land och komma undan med det ?

Det kan de inte. Polackerna är som en galen hund, du (NATO) håller i ett koppel, släpper du så är det bye bye för den andra hunden = russ/belarus. De har fått nog av ryssen, fattar han inte det så är det mest synd om ryssen! Luka har 2 val, stand back or die. Thats it! Fucking hell, polackerna ylar ju inte om något annat än att få ha kärnvapen, de vill hämnas. Hämnd är inte bra, fråga Sun Tzu!
Citera
2022-10-11, 00:17
  #236702
Medlem
Draken55s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BAB7
Intressant men mest patetiskt faktiskt, är hur många här som sitter och upphöjer det genomkurruppta Ukraina till skyarna..

Angående den militära pågående operationen så går det iaf framåt nu för Ryssland i de södra delarna, fler och fler områden stabiliseras av ryska styrkor när logistik och taktik trimmas in på ett mer framgångsrikt vis.
i sydväst kommer vi få se intressanta saker snart, det kan jag lova er.
Sydväst?, jag trodde krimbron ligger i sydöstra ukraina?
Citera
2022-10-11, 00:20
  #236703
Medlem
BAB7s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
Sluta nu. Det var en helt simpel fråga jag ställde dig : Vad är det du ser, som inte andra ser ?

Det skall du klara av att svara på, i.o.m att du har en såpass fast åsikt.
Jag ser Ryssland så som man alltid sett Ryssland - en militär stormakt och världens största kärnvapenstormakt, med närmast obegränsade resurser att mobilisera.
Rysslands storhet är inte bara militär, det är också en stor portion historia, arv och stolthet.
Ryssland är inte bara ett land som alla andra.
Citera
2022-10-11, 00:22
  #236704
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av BAB7
UPPDATERING AV LÄGET

Ryssland anfaller Ukraina med full kraft på flera fronter just nu:
- Pansarvagnar går in från Belarus mot Lviv.
- Pansarvagnar går in från norr till Kiev, Pansardivisioner står ca 2 mil från Kiev.
- Pansarvagnar går in från öster, har nått Kharkiv, och mot Poltava.
- Ytterligare en pansardivision kommer från söder, mot Kharikv.
- Pansarvagnar går in från öster, mot Dnipro.
- Pansarvagnar går in från sydost, mot Saporischschja.
- Pansarvagnar går från sydost, västerut mot Krim.
- Fallskärmsjägare har landat i Cherson, norr om Krim
- Pansarvagnar går från Krim rakt norrut.
- Landstigning i Odessa, trupper går i riktning nordväst mot Transnistrien.

Missiler slår ut strategiska mål, hittills ca 80 mål, varav en militärbas i Odessa med över 20 döda.
Strider pågår vid Tjernobyl.
Framryckning från syd går snabbt, motståndet svagt.

Kiev faller troligtvis inom 12-24 timmar.

Live update: https://www.bild.de/politik/ausland/politik-ausland/kriegs-strategie-des-kreml-chefs-die-ukraine-in-der-putin-zange-79261274.bild.html

Och piss-ryzzarna kan inta 7-rätters på Kiev Fine Dining best of.

Eller begränsades middagen till en "onkel Vanja" i St Petersburg i mitten på september?
__________________
Senast redigerad av Invektiv72 2022-10-11 kl. 00:24.
Citera
2022-10-11, 00:23
  #236705
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av BAB7
Jag ser Ryssland så som man alltid sett Ryssland - en militär stormakt och världens största kärnvapenstormakt, med närmast obegränsade resurser att mobilisera.
Rysslands storhet är inte bara militär, det är också en stor portion historia, arv och stolthet.
Ryssland är inte bara ett land som alla andra.

Det Enda. Det ENDA problemet är att INGEN JÄVEL, INTE EN ENDA AV RYSS-JÄVELN vill dö eller få benen bortsprängda i bajs-putins idiotiska 3-dagarskrig.

Men det fattar ju inte en dumfitta som dig.
Citera
2022-10-11, 00:25
  #236706
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Men det blir inte detsamma som säkerhetsrådet? Eller hur. De kan inte ge en resolution att nu är alla emot Ryssland upp till vapen! Det blir bara ett litet råd som ryssen kan strunta i.
Om du tänker dig att säkerhetsrådet inte finns, vem beslutar och agerar då?
Säkerhetsrådet har fått sparken!
Citera
2022-10-11, 00:27
  #236707
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Emma77Linn
hur har det gått med tågen på bron? de sa ju de skulle vara igång samma kväll som det härliga angreppet skedde, men fick dom verkligen klart för det?
Enligt Tass så kördes första passagerartåget (efter skadan) över bron redan den 8/10
https://tass.com/russia/1519829
Det är dubbelspår över bron och det ena spåret är skadat om det endast varit en räls hade det varit totalstopp för tågtrafiken.
https://www.google.com/maps/search/crimea+bridge/@45.3065034,36.5097983,755m/data=!3m1!1e3?hl=en
Det återstår att se hur mycket tågtrafik som kommer trafikera bron den närmsta tiden.
Vad jag kan se så går de att boka tågresa som passerar över bron men jag kan tänka mig att det kommer pågå en del reparationsarbete som troligtvis har inverkan på tågtrafiken.
__________________
Senast redigerad av Jahvet 2022-10-11 kl. 00:38.
Citera
2022-10-11, 00:27
  #236708
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BAB7
Jag ser Ryssland så som man alltid sett Ryssland - en militär stormakt och världens största kärnvapenstormakt, med närmast obegränsade resurser att mobilisera.
Rysslands storhet är inte bara militär, det är också en stor portion historia, arv och stolthet.
Ryssland är inte bara ett land som alla andra.

Ok. lovade att jag inte skulle ifrågasätta det du sa nu..(börjar bli sent), så tack för svaret. Är dock inte enig med dig skall sägas (som du säkert begriper). Ryssland har problem, närmast överallt.
Citera
2022-10-11, 00:33
  #236709
Medlem
HAARPs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av abpial
Den kända svenska professorn Max Tegmark säger att det är 1/6 chans tiil nukleär katastrof

https://twitter.com/tegmark/status/1578911288859987968?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5 Etweetembed%7Ctwterm%5E1579099787864903680%7Ctwgr% 5E77ea610683272131f708f39cf4442d10f5728ee5%7Ctwcon %5Es2_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.zerohedge.com%2Fg eopolitical%2Fjoe-rogan-dave-smith-break-down-real-reason s-russia-invaded-ukraine-viral-clip

Samma odds som i rysk roulett alltså.
Citera
2022-10-11, 00:35
  #236710
Medlem
Beta-Bums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BAB7
Om lekplatser och dyligt har bombats så har det skett av misstag, det kan tyvärr hända även om det är ovanligt.

Vi får hoppas föräldrarna till barnen tar sitt ansvar och har förstånd nog att inte släppa ut sina barn vind för våg när de trots allt vet att det pågår en militär operation.

Självklart vill Kreml till varje pris undvika civila offer under den pågående operationen, riktade angrepp sker därför enbart mot militära mål och mot taktisk infrastruktur.
Rysslands doktrin är att bara skita i allt och bara mosa på. Civila eller ej. "Vi attackerar inte civila" är bara en av Kremlins tusentals lögner.
Citera
2022-10-11, 00:36
  #236711
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HappyUW
På samma sätt som dom inte är intresserade av Kharkiv egentligen hade
ryssarna nog gärna släppt Kherson och Zaporizjzja. Det har ju dom bara tagit för att jävlas med Ukrainarna. Men nu kanske dom behåller det. Europas största kärnkraftverk är ju svårt att tacka nej till.

Dom har ju sagt vad dom vill från början, det är det som kriget handlar om.

Ryssland: Sluta döda folk i DNR/LPR, uppfyll fredsavtalet från 2014 och gå inte med i Nato.
Zelensky : Nä! vi ska döda alla landsförrädarna i DNR/LPR med vapen från USA/UK, fuck EU! och sen gå med i Nato om vi gör det ,för det har USA lovat oss, haha.

= Krig.

EU= vad håller ni på med US/UK/Ukraina

Ja, men det kan vara så att man anser sig behöva skapa en säkerhetszon runt de nya landområden som anslutit sig till Ryssland. Jämför med hur Israel har områden som de håller som säkerhetszoner. Alltså kan områdena vara attraktiva för ryssarna ännu. Ordningen däromkring är strax återställd.

Tror inte ryssarna kommer släppa greppet nu när de väl är igång och jobbar igen. Viljan är uppenbarligen stark och uppslutningen massiv bland de civila. Se på hur de renoverade Krim-bron efter några dussin intensiva arbetstimmar. Imponerande beslutsamhet!

Dagens missiler verkar vara en insats för att mjuka upp ukrainarna inför en kapitulation. Kan ryssarna väcka den opinion som fanns mot kriget igen så kommer den naturliga acceptansen för att leva sida vid sida med de nya ryska områdena snabbare. Det är ohållbart för Ukraina att i detta läge fortsätta streta emot. Ju snabbare detta får ett slut desto bättre.

Det som kan försvåra är ett ”påhittat” stöd bland ukrainarna för fortsatt konflikt, så därför är det nog på det här området ryssarna kommer verka framöver, dels belysa det omöjliga i en fortsättning, och att informera befolkningen om att de kan avsluta detta om de reser sig och kräver det. Givetsvis parallellt med deras nerkämpande av väpnat motstånd, precis som innan.

USA och UK kommer så klart försöka arbeta för motsatsen, troligtvis genom ett intensifierat medial tryck på ukrainarna att hata ryssar, vi svenskar känner väl till det konceptet vid det här laget
USA kommer behöva backa undan trupper under de kommande dygnen, och det blir nog ingen vacker reträtt vad det ser ut. Det vore klokt av ryssarna att se till att detta dokumenteras och når ut i ukrainsk media, all dokumentering som når ut nu är viktig för att åstadkomma ett snabbt slut.

USA må ha klorna i det ukrainska styret, men det kan bli folket som tar beslutet att kriget ska ta slut.
Citera
2022-10-11, 00:39
  #236712
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BAB7
Specialoperationen fortskrider som planerat, just nu sker planering, mobilisering och omgrupperingar, transport av militärutrustning, nya militärfordon, vapen och militär specialutrustning.

Inom kort kommer den stora offensiven dra igång .

Enligt mina beräkningar faller Kiev innan den 1.februari och flyter allt som det ska så bör hela Ukraina vara befriat till våren.

Sen blir det att fira med dans och fest på Röda Torget
BAB7:s beräkningar och allmänna omdöme kan med fog ifrågasättas.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in