2022-10-10, 20:12
  #236413
Medlem
skalman1973s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PK-befriad
Proryska trupper i Donbass strider tillsammans med ryssarna och Ryssland är där för att försvara dessa områden från de övergrepp som Ukrainska grupper har utsatt dem för under 8 års tid. Detta har Putin sagt många gånger.

Ja rent fiffel och båg från Putins sida Det är riktigt då de gröna männen kom först och Ryssland beväpnade separatisterna samt underblåste oroligheter .

Vad kul att du äntligen erkände fakta i målet
Citera
2022-10-10, 20:12
  #236414
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Patch1
Men nu är det ju trots allt krig, och är man i krig så måste man ju antingen vinna eller få fred, särskilt om man är den angripne från början och blivit bestulen av mark rätt nyligen (Krim 2014). Bara för att Ukraina går in på ryskt territorium betyder ju inte att Ukraina har för avsikt att annektera rysk mark, utan helt enkelt för att tvinga Ryssland att gå med på fred. Lite som om Sovjet och USA hade stannat utanför Tyskland 1945 och nöjt sig med det.

Jag förstår din poäng och om dom militära ledarna i Tyskland fått bestämma hade troligtvis
Tyskland kapitulerat innan dom blev invaderade men eftersom Hitler och några till
vägrade kapitulera återstod ju bara att tvinga fram kapitulationen genom att inta Berlin.
I det här fallet kan det ju tänkas att det går att få till ett fredsavtal utan att gå in militärt,
inget jag vågar sätta mina sista pengar på men vi får väl följa utvecklingen.
Om det exempelvis blir en palatskupp i Moskva ökar nog chansen till förhandlingslösning.
Citera
2022-10-10, 20:12
  #236415
Medlem
PK-befriads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Clay Allison
Nej det vet jag, men det är ändå sanningen.
Det är den version av händelserna som du fått berättat för dig och som du har börjat tro på. Andra pekar på statskuppen 2014 som startskottet för våldsamheterna, samt USA:s inblandning i anstiftandet av denna.
__________________
Senast redigerad av PK-befriad 2022-10-10 kl. 20:16.
Citera
2022-10-10, 20:13
  #236416
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pontec
Nu är den ju rysktillverkad, skrot som allt annat. barnamördare v.puttin måste ju vara skogstokig på sina kleptomankompisar som producerat undermåligt skräp och stoppat mellanskillnaden i egen ficka. Även en så pass efterbliven person som puttler måste ju vid det här laget ha fattat vad ryssarnas genomusla performance beror på, bottenlös korruption.

När Putin kom till makten sa han till sina närmaste att den som inte passar på att fylla sina egna fickor är dum i huvudet. Han uppmanade alltså sina medarbetare till korruption när den statliga industrin styckades och privatiserades. Han gjorde det naturligtvis för att få lojala medarbetare.
Men korruptionen har naturligtvis skadat landet, inte minst krigsmakten.
Citera
2022-10-10, 20:13
  #236417
Medlem
"..och det rationella är: Ukraina som nation skall inte existera"

https://twitter.com/JuliaDavisNews/status/1579279261592354817

Dessa människor är galna!
Finns inget möjlighet att resonera med dem.
Citera
2022-10-10, 20:14
  #236418
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Clay Allison
Men herregud människa. Även det kriget startades av Putin.

Dessutom grinar Ryssland över att Ukraina försvarar sig. Barnsligt

"Men herregud människa. Kriget i palestina startades av judarna"
"Dessutom grinar Israel över att Palestinierna försvarar sig. Barnsligt."

Med ditt resonemang är Ukraina=Palestina. Ryssland=Israel.

Vi ska döda alla Israeler så fort vi kan

Du har inte ett enda hållbart objektivt argument. Bara känslor och att ändrar argument beroende på vem det avser och om du personligen gillar eller tillhör gruppen.
Citera
2022-10-10, 20:14
  #236419
Medlem
hashs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Vilket är konstigt eftersom Putin sagt att NATO är ett stort hot mot Ryssland och Kaliningrad är totalt omringad av NATO...

Borde han inte förstärka där då?

Kan ju tyckas, men det känns mer som gnäll i från ryssarna för hur situationen ser ut.
Ryssland har ju ändå gjort bedömningen att man kan avvara soldater i från Kaliningrad.
Citera
2022-10-10, 20:15
  #236420
Avstängd
TyrgilScramasaxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slacker-
Några hundratusen, sedan har man några miljoner soldater i backup.
Vad menar du med ”backup”?
Det verkar väldigt illa med backup-soldater i Ryssland. De får skrapa rejält i tunnan.

Om en IT-liknelse tillåts:
hotstandby: server som är live och som man kan switcha över till.
coldstandby: server inte är redo direkt och innebär att den saknar det senaste datat.
tape: läs upp gammalt skit från flera veckor sedan kunderna har missat dagar och allt måste skapas halvmanuellt i dagar innan man är i sync.

Ryssland har inte längre varken hotstandby eller coldstanby trupper.

De måste ladda nån gammal tape och försöka patcha för att få datat (trupper) uppdaterade.

Risken är att datat blir korrupt. Och att kunderna ruttnar på utebliven leverans enligt avtal. De kan lämna och begära skadestånd.

Ryssland är i ”tape”-läge. Och datat har blivit korrupt. För tapen innehöll inte datat det sades innehålla.

Då kommer ”utvecklare” (dvs inkallade) lämna i strid ström när de ser att skiten inte kommer att funka nångonsin. Bäst att skaffa annat jobb snabbt.

”Kunderna” (Kina, Indien, alla -istan-länder) ser att de inte kommer få den tjänst de betalat för. De kommer att stämma och begära skadestånd.

Som gammal utvecklare tror jag Ryssland är i ”tape”-tillståndet, med dåliga backup-rutiner, efter ett rejält serverhallshaveri.
Citera
2022-10-10, 20:15
  #236421
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Patch1
Men nu är det ju trots allt krig, och är man i krig så måste man ju antingen försöka att vinna eller få fred, särskilt om man är den angripne från början och blivit bestulen av mark rätt nyligen (Krim 2014). Bara för att Ukraina går in på ryskt territorium betyder ju inte att Ukraina har för avsikt att annektera rysk mark, utan helt enkelt för att tvinga Ryssland att gå med på fred. Lite som om Sovjet och USA hade stannat utanför Tyskland 1945 och nöjt sig med det.

Hade inte USA skickat vapen, ammo och lend-and-lease hade Ryssland varit utplånat. Hitler var dock en större fara.
Citera
2022-10-10, 20:16
  #236422
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
Hyreshus? Det är militärförläggningar maskerade som hyreshus. De fega ukrainarna soldaterna inkvarterar sig i sådana för att använda invånarna som sköldar mot ryska angrepp.
Varför skulle Ukraina inkvartera sina soldater i hyreshus 30 mil från fronten? Gömmer ukrainarna också soldater på tyska ambassaden (som ryssarna också bombade i morse)?
Citera
2022-10-10, 20:16
  #236423
Medlem
schipperke77s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
Man kan väl lämna en begäran. Ryssland och Ukraina har ju varit vänskapligt sinnade innan Zelensky tog över. Sen händer det säkert att vissa länder gör saker utan FN:s gillande.

Varför diskuterar du ens om du saknar den mest grundläggande kunskap i ämnet?
Petro Poroshenko hette presidenten som tog över efter Euromaidan.
Han besegrades i presidentvalet 2019 av den nuvarande presidenten Volodmyr Zelensky, som gick till val på att bekämpa korruption, överbrygga klyftan mellan rysktalande (som han själv är) och ukransktalande samt att avsluta kriget i Donbass och sluta fred med Putin.

Man kan förstås diskutera hur väl han lyckades med detta, särskilt den sista punkten fick ju en hel del grus i maskineriet när Ryssland oprovocerat invaderade Ukraina i febriuari i år.

Tror dock han kommer lyckas sluta fred ändå till sist, men inte med Putin utan den som tar över efter honom när han störtats efter krigsförlusten.
Citera
2022-10-10, 20:16
  #236424
Medlem
Nihennas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PK-befriad
Proryska trupper i Donbass strider tillsammans med ryssarna och Ryssland är där för att försvara dessa områden från de övergrepp som Ukrainska grupper har utsatt dem för under 8 års tid. Detta har Putin sagt många gånger.
Om nu Ryssland bara vill befria Donass, Donetsk och Luhansk, varför har man då roffat åt sig massa extramark och annekterat? >.<
Nej, det var verkligen inte bara ryssens mål. Helst hade de tagit över hela landet och gjort om till ryskt. De hade inte bara nöjt sig med de områdena om Ukraina bara hade lagt sig och gett upp.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in