2022-09-20, 19:49
  #61
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vaxad
Första stycket:

Det är en klassfråga. Arbetarklass och fattiga människor gillar att kräva sina barn på pengar. Oftast för att kunna konsumera mer skräp som alkohol, någon pissig resa eller liknande.

Det är dock en tankevurpa att hävda att det är att lära sitt barn om pengar. Ett uselt försök att rationalisera sin egen snål- och girighet.

Om du tittar på medelklassen och uppåt så existerar inte detta fenomen alls. Tvärtom, vid 18-20 så får barnen en större summa pengar. Har sett allt ifrån 200k till flera miljoner.

Det är ingen bedrift eller något svårt att betala räkningar, som vissa här i tråden verkar argumentera för. För en normalbegåvad människa är det ungefär som att andas, det sker automatiskt när man väl tjänar pengar.

Båda mina föräldrar är miljonerärer (arv framförallt). Adelsfamilj, dock. Med bortgift släktnamn. Har knappt fått något betalt för mig i mitt liv före jag blev vuxen. Det lärde mig ansvar och respekt för pengar. Betala min första räkning vid 13 års ålder, replokalen.

Det du talar om är nyrika. Deras barn kommer inte direkt föra vår art framåt om vi säger så.

Som sagt, när man har ett jobb får man i alla fall som minst stå för sin mat, dryck, kläder, tvättmedel, tandkräm, mobiltelefon med kostnader, etc. Kräver man mindre dömer man sitt barn till inkompetens.
Citera
2022-09-20, 20:05
  #62
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PersonligPerson
Ungen kan ju flytta tidigare än så för att denna har sparat in REJÄLT och sen ha en shysst start i livet och inte bo i ett unket ghetto eller tvingas hyra rum för någon fantasi summa. Återigen varför skulle ungen bli en loser?

Mat, hygienartiklar är givet att barnet betalar för sig, inte så att föräldrarna köper prylar till ungen eller försörjer utan låter han/hon bo gratis bara.

För ungen kommer inte ha respekt för pengar. Kommer tex inte klara de tider vi nu är på väg in i.

Bo gratis under utbildningen, som TS, fine. Men inte när man har ett jobb. Det bör inte ens föräldrar be om, bör vara självklart ifall man uppfostrat ett ansvarigt barn. Kan faktiskt vara ett bra test på hur bra man lyckats som förälder. Erbjuder sig ungdomen att betala har du lyckats.
Citera
2022-09-20, 20:09
  #63
Medlem
Kämpendahls avatar
Min 31-åriga son bodde tillfälligt hemma hos mig i cirka 3 månader. Han behövde inte betala något alls för det, men betalade såklart sin egen mat. Han tjänar cirka 30000 i månaden. Bara så att ni vet
Citera
2022-09-20, 20:09
  #64
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PersonligPerson
Hur slösar du dina föräldras pengar när du bor hemma? Herregud, de ska ju spara till ett bra boende, och varför vill man släppa sin familj som om de vore pesten?

Beror på. El, vatten, etc såklart. Dyrt, speciellt nu för tiden, att värma upp ett rum. + Dator etc.

Sen beror det på hur ansvarig ungen är. Betalar denne för mat, schampo, etc? Annars e ju mat en minst 2000 per person i månaden, om man snålar.

Ett bevis på bra uppfostran är annars att ungdomen erbjuder sig betala lite så fort denne fått en inkomst. Annars har man uppfostrat en brat.
Citera
2022-09-20, 20:09
  #65
Medlem
Nu bor jag I egen lägenhet men när det begav sig så bodde jag helt gratis ett par år I vuxen ålder hemma medans jag jobbade

Men kravet var att jag skulle lägga undan så mycket pengar som möjligt till min första bostad hade dom märkt att jag slösat bort alla pengar så hade de börjat ta en hyra

Detta är jag oerhört tacksam för idag när jag sitter obelånad i min bostadsrätt
Citera
2022-09-20, 20:10
  #66
Medlem
dwgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tindraindra
Min inkomst är på 10 000 kr i bidragspengar varje månad. Jag bor hemma och min mamma vill att jag betalar 4000 kr i månaden till henne. Jag är inte så insatt i området och tyckte först att det lät mycket men känner i efterhand att det är en rimlig summa.
Tycker ni 4000 är en rimligt? Och hur mycket betalar ni era föräldrar?

Hur fan kan du få bidrag när du bor hemma?
Är nog rimligt beror på hur mycket mat du värker och el till tv/dator mm.

Själv betalade jag 3000kr men de stoppade dom undan så fick jag det när jag flyttade.
Citera
2022-09-20, 20:12
  #67
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PersonligPerson
Du kan inte lära barnen ansvar utan att tvinga de betala för sig eller? Sund inställning till sin avkomma att de ska ut direkt.

Hur är du en parasit när du sparar pengar samtidigt som du bor med familjen?

Du glömmer bort att många svenskar hatar sina barn och hellre kastar ut dom så de får kämpa många år med nöd o näppe för o kunna skrapa ihop till egen bostad medans de hyr dyrt i andrahand

Tackar vet jag mina föräldrar som lät mig bo gratis de har dock när de blir gamla alltid ett rum hos mig då de vet att jag kommer ta hand om dom så som dom tagit hand om mig
Citera
2022-09-20, 20:12
  #68
Medlem
Mailmanss avatar
Den som påstår att 4000 är mycket är antingen 14år eller aldrig bott hemifrån.

Jag tycker det låter billigt.
Citera
2022-09-20, 20:14
  #69
Medlem
Mailmanss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kämpendahl
Min 31-åriga son bodde tillfälligt hemma hos mig i cirka 3 månader. Han behövde inte betala något alls för det, men betalade såklart sin egen mat. Han tjänar cirka 30000 i månaden. Bara så att ni vet

Det är du! Han jobbade. Sluta försök vara duktig, det har inte med tråden att göra!

TS ligger hemma och runkar och lyfter bidrag!
Citera
2022-09-20, 20:14
  #70
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PersonligPerson
Du kan inte lära barnen ansvar utan att tvinga de betala för sig eller? Sund inställning till sin avkomma att de ska ut direkt.

Hur är du en parasit när du sparar pengar samtidigt som du bor med familjen?
Unga människor som har problem med ekonomi och är dåliga med pengar har en sak gemensamt och det är föräldrar som inte ställt några krav och förberett dom för vuxen livet.

Det sämsta du kan göra för en människa är att bara ge dom saker utan motprestation.

Okej ponera att ett vuxet barn bor hemma och inte har någon inkomst då kan man ju kräva att barnet lagar mat, tvättar, går ut med soporna och städar.
Får man gratis hyra, gratis mat, gratis brevband och tv så är det de minsta man kan kräva.

Jobbar det vuxna barnet så gör man barnet en tjänst att vänja sig vid att man måste planera för fasta utgifter och lära sig att det är en del av livet för alla vuxna människor.
Risken är annars väldigt stor att de sparade pengarna går upp i rök eftersom barnet helt enkelt inte fått planera sin ekonomi.


Att bli vuxen på riktigt är förövrigt när man tar ansvar sitt eget liv och andra människors liv.
Det är man knappast om mamma och pappa betalar ens leverne.

Som sagt vill du bygga en stark självständig individ som känner en stor trygghet i sin egen förmåga så är minimum kravet att de får stå på egna ben oavsett om det kostar.
Det finns ingen annan väg.
Citera
2022-09-20, 20:14
  #71
Avslutad
Låter rimligt om hon betalar el och mat.
Citera
2022-09-20, 20:15
  #72
Medlem
Mailmanss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dwg
Hur fan kan du få bidrag när du bor hemma?
Är nog rimligt beror på hur mycket mat du värker och el till tv/dator mm.

Själv betalade jag 3000kr men de stoppade dom undan så fick jag det när jag flyttade.

Absolut en bra lösning för att motivera! Snyggt
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in