Överstelöjtnant Joakim Paasikivi är som väntat helt lyrisk över situationen.

Han säger att de ukrainska framgångarna är ”oerhört imponerande” och att landet står för en historisk bedrift.
Citat:
– Här har man på mindre än 48 timmar gått över fem mil. Det är ett tempo som är med historiska mått mätt oerhört imponerande, säger han.
Joakim Paasikivi jämför med läget i södra Ukraina, där landet tar terräng betydligt långsammare, i form av någon kilometer då och då.
Stora ukrainska framgångar.
– Här har man från Ukrainas sida lyckats med operativ överraskning, att samla bra förband med det som vi kallar kombinerade vapen, både pansar-, infanteri-, artilleri- och ingenjörsresurser, och göra den här framryckningen. Det kom nog som en överraskning, både för utomstående bedömare men uppenbarligen framför allt för ryssarna. Att lyckas med det är oerhört imponerande gjort från ukrainsk sida, säger Paasikivi till Ekot.
Den amerikanska tankesmedjan ISW, The Institute for the study of war, uppskattar att Ukraina återtagit omkring 2 500 kvadratkilometer i den östra delen av landet.
https://www.expressen.se/nyheter/experten-om-ukrainas-nya-framsteg-imponerande/