Citat:
Ursprungligen postat av
Gusselby
Har visst missat något sedan jag läste detta i eftermiddags verkar det som. Har inte läst något sedan dess och inte hunnit läsa tråden ännu, som ser ut att ha blivit väldigt lång. Så det stod alltså inte fira som jag läste i mailet? Nähe. Om det är som du säger så är det något slags förklaring. Konstigt skrivet ändå.
Ska uppdatera mig nu. Ber om ursäkt.
Han är själv polack, hans familj dog i och med detta. Det uppmärksammas i Polen och i andra länder i Europa varje år detta datum, man firar polackernas hjältemod och hedrar dom som dog. Det ska inte läsas "firande" som aftonbladet tolkar det, men man beskriver det så även i artiklarna och i Polen, man firar hjältemodet och hedrar dom som dog.
Han använder ju uttryck som "Nazityskland" och "invasion" i negativa termer i mailet, det gör man inte om man tycker det var bra. Ett uppenbart försök till desinformation och valpåverkan från sossarna och aftonbladet både igår och idag. Mycket mycket illa och fult i en valrörelse.