Citat:
Ursprungligen postat av
kurt-sune
Amortering är ett sparande. Ingen kostnad. Folk kan inte vara så dumma? Amorterar gör man när man har råd med det vid låga räntor, för att trappa ner när räntorna stiger.
Att ta bort eller sänka amorteringskravet, har motsatt effekt mot vad man vill åstadkomma från riksbanken med räntehöjningarna.
Vitsen är ju att folk ska konsumera mindre så att priserna faller tillbaka.
Sänka bolånetaket kan jag köpa med villkoret att amorteringskravet skärps för unga som är nya på marknaden och behöver lämna andrahandsträsket för värmen på den ägda marknaden.
Vitsen är såklart att folk ska konsumera mindre, med höjda räntor.
Men blir det kaka, på kaka, på kaka, kan ju marknaden hamna i en riktigt ond spiral. Det vill man ju inte. Hade vi inte sett extrema energipriser framför oss, en sämre konjunktur (som vi inte vet var den landar) och överlag en osäkerhet i världen, hade man säkert inte funderar över amorteringskravet. Hade det bara gällt höjda räntor hade saken varit en annan.
Jag ser denna ”undersökning” om ränteavdraget som något positivt, som man tar till om så kräver. Det lär ta många månader innan det ev. införs. Tidigast från årsskiftet skulle jag tippa på, men kanske först framåt våren. Förutsatt att ekonomin så kräver. Om elpriserna är OK och inflationen har en nedåtgående trend kanske det inte blir något alls, t ex. Man har kvar kraven.
När osäkerheten är så stor runt många parametrar är det bra att mota Olle i grind och vara förberedd. Skiter det sig med allt handlar det ju om mycket mer än priser på bostäder. Det gäller ju hela landets ekonomi, och staten vinner inget på att folk inte kan bo kvar i sina bostäder vid en kris.