Citat:
Ursprungligen postat av
M.J.A
Går och går.
När du tecknat in alla dina extrema värsta-scenarier kan det säkert hypotetiskt lägga sig på en sådan nivå.
Bygger ju dock på, förutom att värsta-scenarierna faller in, att någon också säljer för det. Vilket såklart faller på sin egen orimlighet om man absolut inte är direkt extrem-tvungen till det.
Någon som fått lämna sitt jobb och sålt av precis allt man äger och har kanske säljer som sista utväg med en värdeminskning på ca 50%. Resten gör det ej.
Nyare bostadsrättsradhus kommer vara de som råkar mest illa ut när räntor och elpriser lyfter.
Får vi en kall vinter så kommer det bli tungt på sina håll i södra halvan av landet.
Folk verkar har problem att förstå centralbankernas hållning gällande inflation. Många trodde att räntorna först inte skulle höjas, sen skulle de höjas lite försiktigt upp till 1 %, nu pratas det om 2,25 % redan i början på nästa år, det finns inget som säger att det stoppar där och att inflationen magiskt faller mycket kraftigt. Tvärtom indikerar statistiken att inflationen kommer bli tvåsiffrig och riskerar att bita sig fast även på vårkanten.
Energikrisen kommer inte gå att lösa på ett enstaka år utan vi kommer att se fortsatt turbulens under flera år.
Samtidigt så kommer inflationsbekämpningen ge oss en lågkonjunktur med sjunkande efterfrågan och stigande arbetslöshet.
Men priserna skall givetvis inte påverkas för folk vill inte sälja för billigt? Vad tror du händer när folk inte vill köpa?