2022-08-25, 19:10
  #61
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av home-sapiens
Landbaserad vindkraft är billigast att producera.
Källa, t.ex. dagens DN https://api.quickshot-widgets.net/up...1333598827.png

Höga konsumentpriserna har ABSOLUT inget med produktionspriserna att göra utan priset sätts på en AUKTION där utbud och efterfrågan möts. P.g.a. energikrisen i Europa är efterfrågan enormt mycket högre än utbudet, därför rusar priset. Dom som producerar elen skiter i vad köparen har för pass. Dom vill maximera vinsten. Om du säljer din bil och en svensk bjuder 50.000 kr och en tysk bjuder 200.000 kr, vem säljer du till? På samma sätt fungerar elproducenterna.

Gemensamt elnät i Europa är en del av EU avtalet som även Norge undertecknat för att ensam är inte stark på elmarknaden. Ena dagen hjälper man, nästa dag behöver man hjälp själv. Precis som en hemförsäkring oftast bara kostar pengar, men den dagen det brinner så får du ut mycket pengar.

Nu orkar jag inte klicka på länkar från DN då det är en skittidning men är det rapporten från Energiforsk som du hänvisar till?
Den tar bara upp nya byggen och således är inte gamla vattenkraftverk med i beräkningen.
Vattenkraft är billigare än vindkraft oavsett vad du hävdar.

Självklart spelar priset för att producera elen in i försäljningen.
Kostar det 1 krona per kilowatt att producera så kommer företaget inte överleva speciellt länge om de bara får 10 öre per kilowatt.
Alltså kommer man inte sälja elen under tillverkningspris speciellt länge.

Jag vet hur elförsäljningen går till men tack ändå för lektionen.
Jag vill ändå hävda att Sverige förlorar på att koppla upp sig mot Europas övriga nät , speciellt när vi har gjort så dåliga avtal. Med dåliga avtal så menar jag att det är dåligt för svenskarnas del att betala skyhöga elpriser.
Elpriset blev inte bättre av att Tyskland inte tog/tar ansvar för sin energiförsörjning och fasade ut sin kärnkraft. Nu åker man snålskjuts på svensk el.

Frågan är hur Sveriges elpris kan sticka iväg så mycket när man maxat elledningarna till Tyskland.
Elen som finns kvar i Sverige går inte att transportera till Tyskland eftersom ledningarna redan är maxade. Varför säljs denna el då inte till ett mer normalt pris?
Citera
2022-08-25, 20:25
  #62
Medlem
PA-Staffans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av home-sapiens
Sorry, måste bara dubbelkolla. Vill du bilda dig en uppfattning, eller vill du sprida ditt hat mot vindkraft?

Först hävdar du att Sverige satsar på "ineffektiv vindkraft" för att sedan hävda att leder till "elbrist uppstår"?

Hur FAN får du ihop den ekvationen? Hade Sverige inte byggt vindkraft så hade det inte blivit elbrist? Men det finns ju inte ens nån elbrist. Ska det blir elbrist för att man bygger vindkraft? Ska man förbjuda bilar oxå för att dom dödar insekter? Fattar inte vad du skriver.

Fakta 1 - Sverige har absolut ingen elbrist. Sverige har Europas högst elöverskott. År 2021 var det ca 25 TWh. 2022 kommer det bli mycket mer.
Fakta 2 - Vindkraften levererade 2021 27TWh. Första halvan av 2022 har den levererat 18TWh (årstakt 36TWh).

Hade inte Sverige haft vindkraft så hade vi haft elbrist både 2021 och 2022. Nu säljer vi elen istället för 4-8 kr/kWh = 400-800€ per MWh = 400.000-800.000€ per GWh = 400.000.000-800.000.000€ per TWh. Alltså bara under 2022 har vi sålt el för typ 7.000.000.00€. 7 miljarder EUR = 70 miljarder SEK, under 6 mån. När folk kallar detta för "ineffektiv vindkraft" eller gör videos där dom sprider sitt hat mot vindkraften så undrar man - Varför har dessa människor rösträtt...

Blev lite väl mycket känslostorm nu? Jag tror vindsnurrorna får tillräckligt med kärlek för att även klara av lite hat...

Elbrist har vi ju för någon dag sedan gemensamt konstaterat inte förekommer, så just den punkten behöver du inte veva om mer. Läser du inte svaren?

Vad jag förstår byggs det just för att täcka upp för vår tidigare mer stabila elproduktion. Rätta mig gärna om jag har fel, men utbyggnaden av vindkraft verkar ske dels i ren panik pga dålig täckning, dels en pågående exploatering tack vare det missvisande frikortet "grön energi" som gynnar storföretag utan intresse av vårt lands välmående.

Lokal vindkraft som kan ersätta eller avlasta långa kraftnät, gärna det. Men än så länge känns det inte tekniken bra och du övertygar nog få om motsatsen genom att klistra in kalkyler från DN. Vindkraftens problem är främst att det krävs så många, och att den direkt förstör miljön för både människor och djur.
Citera
2022-08-25, 20:51
  #63
Medlem
PA-Staffans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lilacwine84
Att vi har skänkt bort utsläppsrätter har väl inget med dagens elpriset att göra? Vad får du det ifrån?
Jag tycker också vi ska strypa all form av bistånd och hjälpa våra egna.. spara så jävla mycket pengar vi kan.

Men kan du snälla berätta hur jimmie skulle hindra Asien att öka sin naturgasefterfrågan?

Utsläppsrätterna som skänks bort måste köpas in på nytt, efterfrågan ökar och priset bli därmed ännu högre. Den kurvan har ju bara gått upp vilket det säkert gnuggas händer åt i EU. Dessutom måste vi betala sanktionsavgifter för att vi måste dra igång ännu fler oljeverk.

Förutom Karlshamn är nu Stenungssunds oljeverk på väg att eldas igång, det handlar om ytterligare 870 Megawatt, dvs bra mycket större än Karlshamn. 1500kr/ton = 7,5 miljarder/år i utsläppsrätt. Allt detta enligt Magnus Stenlund på Swebbtv som har räknat på det hela.
Citera
2022-08-25, 21:09
  #64
Medlem
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PA-Staffan
Jag försöker bilda mig en uppfattning om hur den så kallade elkrisen uppkommit. Pratar därför ibland med folk om det, men kommer inte framåt.
Sunt att söka sanningen. Men lite svårt då det är enormt mycket desinformation och fantasier i den här frågan.

Citat:
Ursprungligen postat av PA-Staffan
När jag börjar nysta i det här så öppnas en avgrund av misstag och sabotage från vår egen regering.
Inte så att jag har något behov av att försvara några regeringar, men du får ju tala om vad misstagen är och visa med fakta och logik att det var misstag.

Citat:
Ursprungligen postat av PA-Staffan
1. Sverige har historiskt inga problem med vare sig el eller elnät. Allt fungerar perfekt.
Det stämmer. Det är bara gå tillbaka lite i tiden och titta på prisdata. Och det gäller inte bara Sverige utan hela NordPool. Elpriserna rörde sig lite men var ganska stabila och lika i alla elområden i NordPool. Data finns på Nordpool.

Citat:
Ursprungligen postat av PA-Staffan
2. Sverige har låga koldioxidutsläpp och har för den omställningen betalat dyrt med bl.a skattemedel.
Låga är det väl, men betalat hur då?
Det måste du berätta när du skriver så.

Det är väl mest pga att vi har så mycket vattenkraft, som de är låga.
T ex Polen får elda med kol för att få el. Det ger ju vissa konsekvenser.

Citat:
Ursprungligen postat av PA-Staffan
3. EU uppfinner ett system med utsläppsrätter för att ytterligare tvinga fram omställningen. Det gäller bara inom EU.
EU's utsläppsrätter finns bara i EU. Andra finns i andra delar av världen. EU har kopierat andra. Inte uppfunnit.

Citat:
Ursprungligen postat av PA-Staffan
4. Regeringen beslutar att stänga ned våra kärnkraftsverk, för att de påstås farliga och inte gå renovera.
Det är ren lögn. I en folkomröstning beslöt folket att de skulle avvecklas. Regeringen följde folkviljan.

Lite intressant att så många ignorerar folkviljan.

Citat:
Ursprungligen postat av PA-Staffan
5. Sverige satsar istället stort på ineffektiv vindkraft genom att skövla våra skogar och ersätta med betongfundament där gigantiska industrikomplex massdödar insekter och fåglar.
Ser jag inte stämmer. Enligt Elforsk är landbaserad vindkraft billigaste nya produktionen. Ger el för 32 öre/kWh. Näst billigast är stora solparker på 43 öre/kWh. (Priserna har gått upp under 2021-2022 så det där lär vara högre för solparker nu).

Citat:
Ursprungligen postat av PA-Staffan
6. Elbrist och obalans uppstår när vindsnurrorna inte levererar.
Var hittade du någon elbrist?? Var hittar någon det?
Och vaddå för obalans?

Citat:
Ursprungligen postat av PA-Staffan
7. Gamla kolkraftsverk från 50-talet måste tas i bruk för att elnätet över huvud taget inte ska kollapsa.
Var skulle det vara??
Inte i Sverige iaf. I Polen?

Sverige är stor netto el-exportör. Lite intressant att det inte fanns med bland dina punkter.

Citat:
Ursprungligen postat av PA-Staffan
8. Regelbundna och kontrollerade strömavbrott måste nu aktiveras av samma anledning.
Var hittar du dom där strömavbrotten i Sverige???
Eftersom du skriver att de finns så borde du ha kunnat lista de.

Citat:
Ursprungligen postat av PA-Staffan
9. Svenskarnas intjänade utsläppsrätter på drygt 50 miljarder varken används eller säljs, utan skänkes istället bort av regeringen till andra länder.
Nja, det där är nog en missuppfattning. Är det inte snarare så att företag i Sverige inte köper alla som Staten har rätt att kränga.
Och så är det någon som menar att staten borde nasa Sveriges utsläppsrätter i andra staters områden. Och blir hysterisk när det inte görs.
Men staten kan ju bara sälja utsläppsrätter i det egna landet.

Citat:
Ursprungligen postat av PA-Staffan
10. Pga saknade utsläppsrätter måste svensken nu betala med böter för de stora kolkraftsverk som nu eldas igång.
Vilka kolkraftverk. Sverige har inga sådana.
Vem i all världen har fantiserat ihop det där??

Citat:
Ursprungligen postat av PA-Staffan
Är detta en korrekt bild av läget, och hur känner den fogliga svensken inför det? Det blir ju tydligt att vårt land styrs av människor som knappt klarar av att knyta skorna själva.
Blir ju så med socialism och när man läggar över mer ansvar på offentlig sektor. Det är svenskarnas val. Dom tittade på DDR och såg att man fick stå år i kö för det fantastiska underverk som var Trabanten. Och så sa svenska folket att så vill vi också ha det. Och röstade på mer offentlig sektor.

Nej det är inte en korrekt bild. T ex berörs inte alls skälet till de höga elpriserna. De är:
1. Stigande naturgaspriser.
https://globallnghub.com/wp-content/...LNG-prices.png
Där kan man se hur priserna på naturgas i den asiatiska hubben (JKM) börjat dra iväg när grafen startar Juli 2021. Och priserna i den europeiska hubben TTF dras med upp.
Och så fortsätter det fram till ca December 2021 när det uppstår en oro i Europa för att Gazprom skall dra ned på gasleveranserna hit. Sedan följs JKM och TTF åt till krigsstarten då det exploderade till.
Sedan är TTF prisledande då risken här för underskott på naturgas är större.

Sedan ser man hur det hoppar till upp vid 13 Juni. Då sker en explosion+brand i Freeport-hamnen i USA och exporten därifrån stannar av fram till Oktober. Och nu löper naturgaspriserna fullkomligt amok. De är ca 13 ggr högre än vanligt. 13 ggr alltså.
Och eftersom naturgas används för att producera el så ligger elpriset en bit ovanför naturgaspriset.

2. Frankrike har gamla sunkiga kärnkraftverk som de får problem med.
Därför har man (staten) passat på när det är extra höge elpriser att stänga ned hälften för att reparera i några år. Ovanpå det så är många kärnkraftverk i Frankrike placerade vid floder. Och nu när vattnet i dessa sinar har kärnkraftverken inget kylvatten och måste stoppas.
Alla som nu menar att detta är smart och välgjort slår en frivolt av glädje.

Detta leder till att Frankrike har svårt underskott av el och priserna drar iväg upp. Och måste massimportera el. Vilket drar upp elpriserna i andra länder.
Frankrike har så gott som dagligen haft de högst priserna de senaste året.
Sverige är det land som har lägst elpriser.
Citera
2022-08-25, 22:06
  #65
Medlem
PA-Staffans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Sunt att söka sanningen. Men lite svårt då det är enormt mycket desinformation och fantasier i den här frågan.

Desinformation? Ja det skulle väl isåfall vara att det från regeringens håll endast skylls på yttre variabler. Annars är det nog snarare ett komplext ämne med mycket teknik som gör att förståelsen inte är hundraprocentig bland många.

Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Inte så att jag har något behov av att försvara några regeringar, men du får ju tala om vad misstagen är och visa med fakta och logik att det var misstag.
Det tänkte jag vi kunde göra gemensamt genom att både bekräfta och motbevisa mina påståenden. Tycker du att jag presenterade dem som ren fakta?
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Det stämmer. Det är bara gå tillbaka lite i tiden och titta på prisdata. Och det gäller inte bara Sverige utan hela NordPool. Elpriserna rörde sig lite men var ganska stabila och lika i alla elområden i NordPool. Data finns på Nordpool.
Jo, men allt handlar inte bara om priset. Hela infrastrukturen verkar stå inför ett potentiellt haveri som kräver planerade strömavbrott för att det inte ska kollapsa.
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Låga är det väl, men betalat hur då?
Det måste du berätta när du skriver så.
Hur brukar vanligt folk få betala för regeringens idéer?
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Det är väl mest pga att vi har så mycket vattenkraft, som de är låga.
T ex Polen får elda med kol för att få el. Det ger ju vissa konsekvenser.
Menar du att vi i Sverige inte gjort någon annan omställning till fossilfritt än att utnyttja vår vattenkraft?
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
EU's utsläppsrätter finns bara i EU. Andra finns i andra delar av världen. EU har kopierat andra. Inte uppfunnit.
Man har alltså importerat en redan dålig idé?
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Det är ren lögn. I en folkomröstning beslöt folket att de skulle avvecklas. Regeringen följde folkviljan.
Avvecklingen beslutades utan inblandning av folkviljan. Däremot fick vi säga vårt om hur det skulle ske.
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Lite intressant att så många ignorerar folkviljan.
Det kan ju diskuteras om folkviljan från 1980 efter en olycka är representativ för dagens kärnkraft och opinion. Men självklart är den värd att nämna här i tråden.
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Ser jag inte stämmer. Enligt Elforsk är landbaserad vindkraft billigaste nya produktionen. Ger el för 32 öre/kWh. Näst billigast är stora solparker på 43 öre/kWh. (Priserna har gått upp under 2021-2022 så det där lär vara högre för solparker nu).
Nu ignorerade du allt förutom ordet ineffektiv. Vindkraften garanterar ca 2% av den installerade effekten (levererar mellan 20 och 50 %) en blåsig dag, och det är väl inte särskilt bra. Vad säger du om det huvudsakliga innehållet i punkt 5?
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Var hittade du någon elbrist?? Var hittar någon det?
Elbisten har vi släppt i fleratalet inlägg. Du måste läsa hela tråden innan du svarar.
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Och vaddå för obalans?
Vindkraften kräver något som inte alltid finns...
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Var skulle det vara??
Inte i Sverige iaf. I Polen?
Även Stenungsunds kraftverk är på gång att startas upp tydligen. Säger inte att det är dåligt.
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Sverige är stor netto el-exportör. Lite intressant att det inte fanns med bland dina punkter.
Elbristen är släppt, sedan ett antal inlägg.
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Var hittar du dom där strömavbrotten i Sverige???
Eftersom du skriver att de finns så borde du ha kunnat lista de.
Enligt vår energiminister kommer det ske i höst och vinter. Verkar skyllas helt på Putin, men det är ju vad denna tråd handlar om att slå hål på.
https://www.harochnu.se/planerade-st...rott-i-vinter/
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Nja, det där är nog en missuppfattning. Är det inte snarare så att företag i Sverige inte köper alla som Staten har rätt att kränga.
Och så är det någon som menar att staten borde nasa Sveriges utsläppsrätter i andra staters områden. Och blir hysterisk när det inte görs.
Men staten kan ju bara sälja utsläppsrätter i det egna landet.
Det verkar handla om att man KASSERAR dem istället för att sälja till utlandet. Svenska folkets intjänade förmögenhet kastade i sjön alltså.

Man baxnar.

Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Vilka kolkraftverk. Sverige har inga sådana.
Vem i all världen har fantiserat ihop det där??
Olja/kol, spelar väl mindre roll här. Poängen är densamma.
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Blir ju så med socialism och när man läggar över mer ansvar på offentlig sektor. Det är svenskarnas val. Dom tittade på DDR och såg att man fick stå år i kö för det fantastiska underverk som var Trabanten. Och så sa svenska folket att så vill vi också ha det. Och röstade på mer offentlig sektor.
Tråden handlar heller inte om svenskens förmåga att rösta rätt.
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Nej det är inte en korrekt bild. T ex berörs inte alls skälet till de höga elpriserna. De är:
Nej mina punkter handlar om annat än skenande elpriser. Låter därför någon annan besvara dina tre sista påståenden om orsakerna till dessa.
__________________
Senast redigerad av PA-Staffan 2022-08-25 kl. 22:18.
Citera
2022-08-26, 05:31
  #66
Medlem
En viktig pusselbit som du missar är att vi byggt kablar till kontinenten och blivit uppdelade i elpeisområden. Detta efter att vi blivit anmälda till eu-kommissionen av Danmark nån gång tidigt 2000-tal eftersom de ansåg att vårt system begränsade exporten till dem. Lydiga hundar som våra politiker är, så gjorde dessa som de blivit tillsagda. Så nu måste vi öppna dörren för budgivare på kontinenten på den el som produceras här, och skicka den till Danmark och kontinenten.
Citera
2022-08-26, 07:38
  #67
Medlem
Cameltotems avatar
Jag skulle bara vilja veta vad den långsiktiga lösningen är?

De kommer ju inte finnas en chans i världen att Bengan 40 som bilmeck ska betala 30k i månaden för en elräkning.

Jag är höginkomsttagare och kliar mig i huvudet, de som är på låg eller medellön kommer ju fan kollapsa i vinter.

Så vad är lösningen?
Citera
2022-08-26, 08:00
  #68
Medlem
berenpxxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cameltotem
Jag skulle bara vilja veta vad den långsiktiga lösningen är?

De kommer ju inte finnas en chans i världen att Bengan 40 som bilmeck ska betala 30k i månaden för en elräkning.

Jag är höginkomsttagare och kliar mig i huvudet, de som är på låg eller medellön kommer ju fan kollapsa i vinter.

Så vad är lösningen?

Bengan får snabbt anpassa sig. Sälja huset och flytta till en liten tvåa - utan golvvärme, diskmaskin och bara en TV i det lilla vardagsrummet.
Citera
2022-08-26, 08:23
  #69
Medlem
ReijoHervonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lone star
Är det inte så att våra kära politiker inte såg något behov av att dra kraftledningar mellan norr och söder..för syd har ju kärnkraften. Så där står vi nu med olika elområden där man ej kan föra över kraft.
Exakt så är det. Tidigare hade man överskott i söder på grund av kärnkraften. Nu lade man ner den och samtidigt har man byggt ut överföringskapaciteten till Tyskland. Det är nått som glöms bort.

Tidigare kunde man inte exportera så mycket till Tyskland, samtidigt som utbudet var mycket större. Då hölls priserna nere. Nu exporterar man allt som går och höjer vinsterna genom att köra igång olje och kolkraftverk för att täcka underskottet.
Citera
2022-08-26, 08:25
  #70
Medlem
ReijoHervonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cameltotem
Jag skulle bara vilja veta vad den långsiktiga lösningen är?

De kommer ju inte finnas en chans i världen att Bengan 40 som bilmeck ska betala 30k i månaden för en elräkning.

Jag är höginkomsttagare och kliar mig i huvudet, de som är på låg eller medellön kommer ju fan kollapsa i vinter.

Så vad är lösningen?
Miljömupparnas mål är ju att alla ska tvingas bo i hyreslägenhet, åka kollektivt och äta gräshoppor. Dessa kommunister har alltid motarbetat ägande och gjort det ekonomiskt ohållbart.
Citera
2022-08-26, 08:51
  #71
Medlem
Cameltotems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av berenpxx
Bengan får snabbt anpassa sig. Sälja huset och flytta till en liten tvåa - utan golvvärme, diskmaskin och bara en TV i det lilla vardagsrummet.

Fast 70% av Sveriges befolkning består utav Bengan.. Förstår du inte skalan i detta?
Citera
2022-08-26, 14:54
  #72
Medlem
blubblebees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cameltotem
Jag skulle bara vilja veta vad den långsiktiga lösningen är?

De kommer ju inte finnas en chans i världen att Bengan 40 som bilmeck ska betala 30k i månaden för en elräkning.

Jag är höginkomsttagare och kliar mig i huvudet, de som är på låg eller medellön kommer ju fan kollapsa i vinter.

Så vad är lösningen?

Jag vill veta om det ens finns en lösning? Eller ska vi bara vänta på att Putin tröttnat på att vara jobbig och släpper till gas igen?

Finns det ens en lösning, alltså inom rimlig tid (typ 1månad?) ?

Just nu känns det som att det inte finns något annat scenario än att det bara ökar, ökar, ökar och till slut krasch... kul.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in