Citat:
Ursprungligen postat av
home-sapiens
Det började ganska bra, men spårade snabbt.
4. Svensken röstade ja till nedläggning. Ägarna har lagt ner för att dom ansett att kärnkraft inte är lönsamt.
Jag, med professionell insikt i branschen, kärnkraftskramare o.s.v råder er att läsa homo-sapiens svar. 4:an är jag dock tveksam till även om det kan diskuteras in absurdum. Man höjde effektskatten på kärnkraft kraftigt 2015 och det gjorde kärnkraften olönsam, tillsammans med krav på investeringar. Om man likabehandlat el oavsett produktionsform hade den varit väldigt lönsam. Avskrivna svenska kärnkraftverk är faktiskt bland de billigaste elproducenterna i världen.
Nr 2. är jag lite tveksam till. Sverige har låga koldioxidutsläpp pga god tillgång till vattenkraft och investeringar i kärnkraft. Visst var de dyra när de gjordes men det visade sig vara bra investeringar med stort värde, så kostnaden för investeringarna har varit mindre än avkastningen för skattebetalarna.
Nr 5: Vindkraft är billig och bra! Frågan är om nybyggd kärnkraft kan konkurrera med den på bara ekonomiska villkor. Jag tycker din ekologiska aspekt är viktig även om det innebär dyrare el och skattepengar som används.