Citat:
Ursprungligen postat av
HeavensDevils
Esbjörn är mycket riktigt dement. Ebba lämnade en dement man förtvivlad av att hon lurade av honom sitt släkthus.
Kubun antyder ju att Esbjörns närstående har samma svårigheter som Esbjörn, därav deras oförmåga att hjälpa Esbjörn med det de tagit på sig att hjälpa honom med. OM du påstår att Esbjörn är dement så är det ju logiskt att även de är det. Eller hur?
Hur du än försöker vrida på verkligheten så att det passar ditt scenario så kommer man inte ifrån det faktum att Uppsala Förvaltningsrätt har slagit fast att han inte är i behov av förvaltare. Detta utifrån en inlaga från ÖFN som klart säger att han "är rättsförmögen och förstår vad saker gäller"
Om det nu är som du säger. Hur kommer det sig att hans första ombud inte lyckades lägga fram NÅGON som helst hållbar bevisning om vare sig lurendrejeri eller den påstådda demensen?
Jo serru. Planen var att få exakt den story du gått på, ut till de breda massorna: "Ebba har lurat en dement farbror på sin fina släktgård som är värd flera miljoner mer än hon betalade"
Majoriteten av Expressens läsare skulle aldrig få se inlagorna som lämnats in eftersom de varken bryr sig eller läser på flashback, där de finns i trådstarten här.
Meningen var att Ebba skulle backa och göra upp i godo (eller förlikas) betydligt tidigare.
Binninge kunde därför påstå vad som helst till Brännström, som glatt fabulerade vidare.