2022-08-16, 17:18
  #200989
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OSS117
Ja och var är Medvedev som lovade gruvlig hämnd om Krim blev attackerat?
har de ingen sån mega bomb typ vad us har som de kan fyra av?
Citera
2022-08-16, 17:26
  #200990
Medlem
OSS117s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
"Tänk om..."

Med samma uträkning skulle Ryssland kunna resa en miljonarmé bara på Krim.
En viss skillnad på att få några tusen sabotörer och informatörer och att få en miljon att frivilligt dra på sig uniform och börja kriga mot Ukraina…..
Citera
2022-08-16, 17:28
  #200991
Medlem
FockeWulf190ds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saggi
Det här är en amerikansk YouTube kanal som stödjer Putin. Jag kan rekommendera en titt för att förstå krigsmotståndet i USA och stödet för Putin.

Anti-ukraina kommer nog från att man känner sig manipulerad av USAs regering och kriget startades av USAs vapenindustri tillsammans med Ukraina.

https://youtu.be/lDjlFzPF2m0

Märks inte att den stöder Putin, är ju mycket där som stöder Ukraina, tex BBC reportage om förlusterna i ryska elitregementen vi pratade om för några dagar sedan och en ukrainsk farbror som slog ut en kadyrovist kolonn på egen hand. Bra reportage.

Sen vet man ju att det finns mycket tokdårar i USA, de valde ju Trump som president till exempel. Och gillade de en maktgalen bullie gillar de väl fler, särskilt som Putin var den som såg till att Trump valdes. Men med tanke på kalla kriget och kommunistskräcken då är det udda se amerikaner som idag stöder ryssen.

Sen att påpeka att det var Ryssland som anföll och inte Ukraina och USA:s vapenindustri är väl ingen ide. Du är ju i den delen helt faktaresistent.
__________________
Senast redigerad av FockeWulf190d 2022-08-16 kl. 17:35.
Citera
2022-08-16, 17:38
  #200992
Medlem
raskenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av donald12
Ja helt lysande. Klart Kaliningrad ska få rösta!

Borde ställas som krav vid en fredsförhandling att internationella övervakade val hålls i dessa republiker.

För att det ska hållas måstedet först finnas möjlighet till fri opinjonsbildning ockå.
Citera
2022-08-16, 17:38
  #200993
Medlem
pollenpers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LaVerdadTodo
För att åt]

Han är av åsikten att den första delen av operationen där ryssarna mobiliserade styrkor i norra Ukraina kring Kiev var ämnat som en skenmanöver
. Och han har ganska starka argument för detta med historiska referenser till rysk krigföring. Sammantaget har han ingen kritik egentligen mot den ryska strategin. Tvärtom, och han menar att den amerikanska krigsmakten måste ta in detta för framtiden. Före denna artikel har han publicerat två andra i anslutning till Ukraina - del I av artikeln och en annan om rysk krigföring i allmänhet - och man hittar dem här som faksimil:


Southfront:

https://s2.cdnstatic.space/wp-content/uploads/2022/08/photo_2022-08-08_09-17-10.jpg
https://s2.cdnstatic.space/wp-content/uploads/2022/08/photo_2022-08-08_09-17-16.jpg
https://s2.cdnstatic.space/wp-content/uploads/2022/08/photo_2022-08-08_09-17-18.jpg
https://s2.cdnstatic.space/wp-content/uploads/2022/08/photo_2022-08-08_09-17-19.jpg

https://southfront.org/us-marine-corps-officer-expresses-admiration/

Edit:

Rubriken på Reddit är ganska talande:

UA pov: Marine Corps Gazette publishes an oddly positive assessment of Russia's military ops
Hur i hela friden kan man ställa upp en sex bil lång armebilkö och låta den skjutas bort för en skenattack

Man offrar inte människor påå det viset.
Citera
2022-08-16, 17:44
  #200994
Medlem
FockeWulf190ds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pollenper
Hur i hela friden kan man ställa upp en sex bil lång armebilkö och låta den skjutas bort för en skenattack

Man offrar inte människor påå det viset.

Ryssarna skulle ha kunnat göra det eftersom de helt saknar respekt för människoliv, men de gjorde det inte i detta fall. Anfallet på Kiev var i det närmaste ett kuppförsök som misslyckades.
Citera
2022-08-16, 17:45
  #200995
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lucas49
När en rysk militärexpert och Kremlvän i en intervju säger att Ryssland bl.a har "utdaterade vapen, för få soldater och ett oprecist flygvapen samt att Ukrainas tekniska försprång beror i mångt och mycket på vapen från väst, ja då har nog Kreml börjat fundera på hur man skall få till ett ur rysk synvinkel hedervärt slut på kriget. För så här missmodigt lär inte ens en rysk hög militärexpert våga uttrycka sig utan att först ha rådfrågat med Kreml.
Nu är det ju i och för sig inte en hemlighet det han säger men att i media ändå bekräfta det alla nu vet kan ju ha sina risker om man är ryss.
Vilket reser frågor om hur väl Putin är insatt.

Ryssland har nu visat upp sina vapen för hela världen vilket kan sammanfattas med fiasko.
En av Rysslands största vapenkunder Indien är mållösa(!) över Rysslands lågpresterande precisionsvapen och dess hypade luftvärn som gång på gång misslyckas med att skjuta ned några mål.

Putins Ryssland blir förlöjligat och ändå står enligt Tass Putin idag och säger att Rysslands vapensystem ligger decennier före väst.

Har han ingen koll på sina dysfunktionella vapen? Eller är han förd bakom ljuset?
Citera
2022-08-16, 17:47
  #200996
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pollenper
Hur i hela friden kan man ställa upp en sex bil lång armebilkö och låta den skjutas bort för en skenattack

Man offrar inte människor påå det viset.
Allra helst inte när paraduniformerna var packade i stabsbilarna och bord var bokade på de bästa restaurangerna.
Citera
2022-08-16, 17:49
  #200997
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 2006
Den senaste veckans explosioner på Krimhalvön tyder på en möjlig ny dynamik i kriget. Ukraina har antingen fått kapacitet att beskjuta mål längre in i de ryskkontrollerade områdena eller så har specialstyrkor och gerillaenheter etablerat sig på Krim.
Varken Ukraina eller Ryssland har meddelat att Krim har beskjutits. Det finns inte heller några vittnesmål eller filmer om inkommande projektiler.

Det handlar troligtvis om sabotage.
Citera
2022-08-16, 17:50
  #200998
Medlem
Grontarskonts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
Nu har du skriv det sista typ 20 gånger utan att det har blivit sannare för det..
Den övre texten stinker av rysshat! Skäms!

Och alla hatar ryssland, ni beter er som svin och blir bemötta på samma sätt!

Oink Oink
Citera
2022-08-16, 17:54
  #200999
Medlem
LeeVans avatar
En mycket detaljerad och genomgripande analys av chefen för Centrum för analys av strategier och teknologier, Ruslan Pukhov. Mycket text, men riktigt läsvärd.

http://www.prisp.ru/analitics/11005-skorobogatiy-ukraina-gladiatorskie-boi-0408
Citera
2022-08-16, 17:59
  #201000
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
En mycket detaljerad och genomgripande analys av chefen för Centrum för analys av strategier och teknologier, Ruslan Pukhov. Mycket text, men riktigt läsvärd.

http://www.prisp.ru/analitics/11005-skorobogatiy-ukraina-gladiatorskie-boi-0408

Jag förstod ingenting, bokstäverna är bakochfram och upponer?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in