Citat:
Ursprungligen postat av
flanders
Mycket högre arbetslöshet då än vad som spås nu av KI. Arbetslösheten är avgörande för bopriserna.
Dessutom har alla politiska partier, tom M, pratat om subventioner för el. M har tom pratat om ett tak för elkostnader där upp till 80-90% kan ersättas av staten enligt norsk modell.
https://www.energinyheter.se/20220809/26917/moderaterna-vill-infora-hogkostnadsskydd-elkostnader-i-vinter
S kommer subventionera medelklassen ännu mer.
Du vill inte se politiska realiteter som vanligt i dessa trådar. Politikerna kommer göra allt för att skydda medelklassen. Du utgår från att politikerna inte kommer göra ett smack för att lindra situationen. Precis samma begränsade förståelse för verkligheten hade de som satt och garanterade samhällets undergång inför covid på FB
Om det blir kärvt med konjunkturen åker dessutom amorteringskravet.
Nej, S är inte intresserade av villamoderater i Täby, S väljarbas växer kraftigt varje månad, det enda S har problem med är att få dem att rösta i tillräckligt antal.
S väljarbas är bidragstagare i hyresrätt, offentliganställda samt äldre pensionärer.
V och Mp samt en majoritet av S förtroendevalda vill ha fastighetsskatt.
Samma partier vill höja bränsleskatterna och höja inkomstskatten samt höja kapitalskatter.
Så vinner de rödgröna valet så lär pressen fortsätta.
Subventioner för höga elkostnader kan säkert komma, men de är tillfälliga, de stoppar dock inte energideklarationerna från att visa på väsentligt dyrare uppvärmningskostnader för villor, radhus och fritidshus. Det kommer i sig minska bankernas möjligheter att låna ut lika mycket pengar.
Vi lär se sjunkande priser under flera år.
Vändningen kommer inte förrän konjukturen vänder.
Frågan är iofs om det hjälper villaägare med arbete, bidragen måste betalas och de pengarna måste tas från de som arbetar och äger.