Citat:
Ursprungligen postat av
Silentrunner
Tänkte sammanfatta lite från gårdagens live för er som missade detta spektakel:
Alex har live på instagram tillsammans med en vän som ska gå och köpa mat, detta är tydligen något som brukar ske.
Folk i liven både ser och hör ganska snabbt att Alex är påverkad av något och påtalar detta i chatten varpå Alex blir vansinnig och kallar folk för horungar som inte supportar honom. Han säger att han inte har tagit några droger, däremot har han druckit 3 öl för att han behöver det för att spela in vissa låtar, han är enligt honom själv "lullig" av alkoholen.
Folk frågar varför han inte lägger upp på youtube - han svarar att det är för att han inte har tid, han jobbar dygnet runt, jobbar han med youtube så går musiken skit och jobbar han med musiken så går youtube skit. Han säger att det är två olika målgrupper för hans youtube och hans musik.
Han nämner även att hans videoredigerare/klippare är en horunge, om han berättar varför hinner jag inte uppfatta.
Både Alva och Hailu(?) är inne i chatten och försöker febrilt få honom att stänga av liven, antagligen för att de inser hur mycket han skämmer ut sig. Alva ringer till honom konstant också men Alex svarar inte.
Han nämner också att han plockat ut en kvarts miljon från youtube per månad.
Liven laggade dock väldigt mycket till och från, så jag har säkert missat en del.
Kan tillägga också att han sa att han druckit två öl, "men jag ska dricka fyra". Och killen i bakgrunden frågade om de "kunde få grejerna på faktura", då sa Alex "aaa ska höra med Gonza"..
Han hade helt klart tagit annat utöver de två ölen. Men man såg hur han satt och drack ur ölburk. Han verkade ha hybris i vanlig ordning. Spelade upp en låt och skröt om hur bäst han är i stort sett. Men laggade enormt ja.
Han fick en del kritik i chatten och kunde inte förstå varför, han såg helt trög och korkad ut. Verkade väldigt väck. Brukar inte tycka synd om Alva. Men usch alltså, ledsamt. Hon behöver vakna och förstå att det inte är såhär det ska vara. Stackaren som förberedde lägenheten och hade såna förhoppningar när han skulle släppas. Hon måste vara helt knäckt. Men hon känner väl inte ens efter, bara helt uppslukad av att ta hand om Alex. Han han han.
Innan de tänker på youtube och musik så får de fokusera på hälsan och nykterhet först. Allt annat kommer gå åt helvete annars. Hoppas folk vägrar titta på nästa video.