Citat:
Ursprungligen postat av
OY
Ett jäkla tjatande om att ordningsvakter inte får döda.
Jag har inte påstått att ordningsvakter får döda trotsiga personer, inte ens insinuerat det.
Däremot kan jag diskutera anledningen till att ordningsvakterna inledde ett ingripande mot mannen om jag finner det intressant.
Ja, jag tycker att det är relevant vad som fick vakterna att agera mot mannen, kan möjligen ge en hint om varför vakterna använde våld öht.
Nej, men det är det som framförs i tråden. Inte rakt ut, mer i stil med "sköter man sig hamnar man inte i trubbel med vakterna". Som att det är OK att bruka övervåld. Jag förstår fullt ut resonemanget, och jag kan köpa att vakter och poliser tar till en tjuvsmäll mot en käftig och dryg person man omhändertagit på rättmätiga grunder. Eller för den delen resonemanget att personer som gång efter annan hamnar i klammeri med rättvisan i någon mån får stå sitt kast när dessa väl skadas eller dödas i ett polisingripande.
Men för den sakens skull tänker jag inte ta ordningsmaktens parti i alla situationer, som många flashbackare gör. I det här fallet har vi fortfarande för lite information för att säga varken bu eller bä. Annat än att det är ett faktum att ordningsvakter har en tvåveckorsutbildning och att många som arbetar i yrket är mobbare och våldsverkare som söker sig till branschen just för att kunna mobba och misshandla folk, medan den döde förefaller vara en vanlig svensson som jobbar med ett hederligt jobb och som inte valt brottets bana.