Citat:
Ursprungligen postat av
Antivalent
Du begär detaljer i fiktiva scenarion. Om jag, som inte gått utbildning men har sunt förnuft skulle kunna deeskalera situationen säger det en hel del om ordningsvakters existensberättigande.
Det är ett helt logiskt scenario.
Vad jag försöker förklara är att du varken kan säga bu eller bä om ordningsvakternas agerande, då du inte var där och inte vet något om situationen, mer än dina egna fördomar och tangentbordsexpertis. Vilket sällan brukar vara något att hänga i granen.
Det kan inte jag heller göra, då jag inte heller var där. Däremot har jag inte kuken i röven och förstår att allt inte är svart eller vitt.
Men vad som faktiskt är fiktivt är din egen förmåga i en situation du aldrig upplevt.
Och det kan jag rakryggat påstå då du, återigen, inte var på platsen och således inte vet ett skit hur situationen urartade.
Det är lätt att sitta svettig framför datorn och spy ur sig galla, utan att ta hänsyn till hela historien.
Därför är det tur att du sitter där du sitter, och inte jobbar inom rättsväsendet.