2022-07-31, 13:36
  #191905
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av LaVerdadTodo
Nja:

A huge line of residents of Ukraine wishing to enter the territory of Zaporozhye, controlled by the Russian Federation

https://t.me/UkraineHumanRightsAbuses/7959

Och jag tror det är äkta. Helt enkelt för att det är ordning och reda i de rysskontrollerade områdena. I Mariupol full återuppbyggnad med arbetstillfällen och livsmedel i affärerna.

I Kievkontrollerade områden börjar det bli knapert och brist på det mesta och man fruktar att en tredjedel av ukrainarna kommer att ha svårt att hitta mat för dagen. Lägg därtill tvångskommenderingar och tecken på begynnande hyperinflation.

Och människor är om sig och kring sig och väljer då det bättre alternativet även om det finns nackdelar för dem personligen.
Det blir nog mer och mer vanligt att smarta Ukrainare väljer att åka söderut då vintern kommer och ekonomin faller ihop. Det är en av orsakerna till Ukrainas kommande "offensiv" och terror i Khersonområdet. Man får hoppas att FN och Röda korset har koll på dessa så inte Kiev-regimen börjar skjuta granater på dom.

I det som är kvar av Donbas, Sloviansk, Kramatorsk och övriga mindre orter försöker nu Kiev-regimen med tvång flytta befolkningen läste jag. Det är ett industraliserat och tätbefolkat område så det handlar om minst 200 000 människor och självklart vill dom inte flytta från sina hem till ett Ukraina (eller EU) som inte har råd att föda dom och dessutom föraktar dessa för att de är rysktalande. Naturligtvis vet dom att det blir kalla märkliga flytktingläger för dom så dom väntar hellre på ryssen som kan leverera mat och värme i vinter.

I Doneskt forsätter man att skjuta granater mot civila och har även börja skjuta över små minor som fyller gatorna och spränger bort händer och fötter. Kiev-regimen inser att man förlorar kriget och hänger sig till terrorism.

Framtiden för Ukrainare som inte blivit offer för hjärntvätten och ultranationalismen är i de områden Ryssland kontrollerar för där kommer jobben och pengarna att finnas. Det var i östra och södra Ukraina det viktiga industrisamarbetet med Ryssland fanns före 2014 och den äldre ukrainaren kommer ihåg. Efter 2014 var det många arbetslösa ukrainare som fick jobba i Ryssland istället för att kunna föda familjen och för dessa är Ryssland ingen fiende.
Citera
2022-07-31, 13:38
  #191906
Medlem
Taggads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
Ibland undrar man om inte Ukraina har nån sorts intern tävling i hur många bestialiska krigsbrott man hinner genomföra innan man tvingas ge upp. Att skicka såna här butterfly minor över hela Donetsk är bara groteskt. Hade det inte varit Ukraina hade man häpnat över den öppna ondskan:

https://twitter.com/RWApodcast/status/1553459440073973760
Speciellt för sällsynt trångsynta tvärtomstollars förkovran.
Samtidigt som kriget rasar utreds 15 000 misstänkta krigsbrott i Ukraina.

– Inom kort hoppas vi på hundratals åtal, säger Jurij Bilousov, chefen för Ukrainas krigsbrottsenhet, till SVT.

I en liten by norr om Kiev pågår ett unikt detektivarbete. Sasha Romantsova och hennes medarbetare går från hus till hus och ställer frågor. De fotograferar spår av stridsfordon runt den nedbrända kyrkan och besöker skolan som de ryska trupperna använt som bas. Grannbyarna Lukyanivske och Rudnytske hölls av ryska styrkor i 26 dagar.

Fem misstänkta krigsbrott har identifierats här. Ett av dem är den misstänkta avrättningen av en civil man. Men att samla in bevis under ett krig som samtidigt rasar är en kamp mot klockan.

– Detaljer glöms bort och man reparerar spåren för att gå vidare med sina liv. Därför måste det här arbetet göras nu, säger Sasha Romantsova som leder den prisbelönta människorättsorganisationen Center for Civil Liberties.

Utredare från flera länder
Jurij Bilousov, chef för Ukrainas krigsbrottsenhet instämmer. Ukrainas riksåklagare har öppnat fler än 15 000 utredningar om misstänkta krigsbrott begångna efter Rysslands invasion den 24 februari.

Såväl den Internationella brottmålsdomstolen i Haag som flera europeiska länder har sänt utredare till Ukraina. Utan stöd från dem, och från människorättsorganisationer, skulle man inte hinna med dokumentationsarbetet.

– Vi försöker hitta sätt att samarbeta på ett bättre sätt. Det handlar om vilken information vi behöver och vilken information de kan bidra med, säger Jurij Bilousov i en intervju med SVT:s Agenda.

Unikt arbete
I Zaporizhzhia i sydöstra Ukraina intervjuar jurister från Human Rights Watch människor som lyckats ta sig ut från ryskockuperade områden. Belkis Wille har tidigare arbetat i konflikter i exempelvis Jemen och Syrien och menar att det utredningsarbete som nu sker i Ukraina är unikt. https://www.svt.se/nyheter/utrikes/15-000-krigsbrott-utreds-i-ukraina
Vad gäller Ukrainas krigsbrott så är dom förståeliga (inte ursäktade) med raseri över förlusten av nära och kära (varav flera hundra barn) emedan Ryska krigsbrott motiveras till skydd av en storhetsvansinnig Vladimir "fylld av ondska" Putins vettlösa och våldsamma attack på sin granne.

Är skatan så urbota dum att skatan inte förstår skillnaden mellan en våldsman och ett offer?
__________________
Senast redigerad av Taggad 2022-07-31 kl. 13:57.
Citera
2022-07-31, 13:39
  #191907
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
Detta är högst märkligt. En drönare skall inte kunna smyga in i det allra heligaste.

Kommer det att tystas ned?
Det var en liten privat ombyggd för död. Sådant här leder till att drönare kommer att bli förbjudna i väst om man inte har licens, kanske bra.
Citera
2022-07-31, 13:54
  #191908
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av donald12
Helt enlig plan typ. Ukraina vill att ryzzen ska flytta upp så mycket kanonmat till Kherson som möjligt för att sen sänka pontonbroarna ;-)

20000 orcher utan logistik är ukrainska målet

Hur många gånger har ni inte väntat på vändningen. Den här ”offensiven” skriker desperation.
Citera
2022-07-31, 13:55
  #191909
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Man skulle kunna tro att du inte är uppvuxen i en demokrati. Det räcker att en person med många följare uppmanar sina minions att gå in och rösta, så får du ett sådant resultat.
Precis som pro-ryssar SLAVISKT följer sina härskare och propagandaspottande kanaler som MINIONS! Bara på ett äckligare, blindare, osjälvständigare och mer korkat sätt. Själv följer jag ingetdera, men inte fan sitter jag och hävdar att jag inte gör så för att jag är ett geni eller smartare än andra, vilket de utomordentligt korkade och sinnesslöa pro-ryssarna dock gör.....om och om och om och om igen. När man har hamnat på sådan vägs ände att ens sinne inte längre klarar av basala ting utan att vrida dem till konspirationer eller liknande, då är man inte längre förvirrad, utan paranoid. Vid detta stadiet utav sjukdom så går kroppen in i naturligt försvars-mode genom att få den drabbades hjärna att bli "starkare/mer skyddad" genom att utesluta all logik som skulle kunna välta paranoian och därmed få personen att bryta ihop och skada hjärnan. Detta är vad vi får demonstrerat för oss utav en massa personer som sitter och målar upp Ryssland och det ryska beteendet som rättfärdigt och det enda rätta. SNACKA om MINIONS!!! Inte bara gentemot en härskare eller stat, utan dessutom åt sitt eget sinne.
Skall vi ta detta till kriget i sig självt, så är detta också svaret på varför Ukraina kommer och redan har segrat. De försvarar sig inte mot sina egna förvridna sinnen och därför är de mer fokuserade på uppgiften/kallet i sig självt. Gemene rysk soldat däremot, genomsyras utav tvivel och förvirrande tankar på vad som är rätt och fel, medans den ändå blint skall utföra vad den de tvivlar på säger åt dem = MINIONS
Citera
2022-07-31, 13:55
  #191910
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av annica, sthlm
När man följer ett krig (en operation) likt denna och vill vara någorlunda hederlig med hur verkligheten är, så tittar man efter något som kallas för 'kongurens' vilket är samstämmighet men också efter 'tendens' i källor- detta pekar mot vad och hur dessa källor rent allmänt rapporterar om saker man senare kan kontrollera. Det handlar inte om, som många tror- att läsa från båda sidor och därefter komma till slutsatsen att allting går Rysslands väg. Verkligheten kan många gånger vara skitjobbig...
Kongruens. Det är mycket som aldrig går att få den minsta klarhet i, hur man än jämför och vrider och vänder på allt det som påstås, uppges, skrivs, sägs. Helt enkelt för att vi inte var där. Det ska även trådens Ukraina-dårar ta till sig. Som Erik.Blodyx skrev i går: Både Ukraina/USA och Ryssland ljuger som en häst travar, och det ligger något i det. Som Erik.Blodyx skrev i går: Det är bara anal-liberalerna i tråden som drar tvärsäkra slutsatser om allting. Alla sunda människor håller dörren öppen, eller något sådant.

Vi har alla våra sympatier och förhoppningar. Jag brukar undvika att dra in mina. Det är kanske fegt, men jag tror att det är lämpligt. Jag tror också att självkritik är en god egenskap.

———

Jag erkänner att jag borde bli bättre på att attackera propagandainlägg och aggressiva pro-ukrainska troll, men någonstans går faktiskt gränsen för vad som är rimligt att lägga ned tid på. Inlägg med neutral eller trevlig/ödmjuk ton kan jag besvara på ett neutralt och trevligt sätt. Inga problem.
Citera
2022-07-31, 14:01
  #191911
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Taggad
Speciellt för sällsynt trångsynta tvärtomstollars förkovran.
Samtidigt som kriget rasar utreds 15 000 misstänkta krigsbrott i Ukraina.

– Inom kort hoppas vi på hundratals åtal, säger Jurij Bilousov, chefen för Ukrainas krigsbrottsenhet, till SVT.

I en liten by norr om Kiev pågår ett unikt detektivarbete. Sasha Romantsova och hennes medarbetare går från hus till hus och ställer frågor. De fotograferar spår av stridsfordon runt den nedbrända kyrkan och besöker skolan som de ryska trupperna använt som bas. Grannbyarna Lukyanivske och Rudnytske hölls av ryska styrkor i 26 dagar.

Fem misstänkta krigsbrott har identifierats här. Ett av dem är den misstänkta avrättningen av en civil man. Men att samla in bevis under ett krig som samtidigt rasar är en kamp mot klockan.

– Detaljer glöms bort och man reparerar spåren för att gå vidare med sina liv. Därför måste det här arbetet göras nu, säger Sasha Romantsova som leder den prisbelönta människorättsorganisationen Center for Civil Liberties.

Utredare från flera länder
Jurij Bilousov, chef för Ukrainas krigsbrottsenhet instämmer. Ukrainas riksåklagare har öppnat fler än 15 000 utredningar om misstänkta krigsbrott begångna efter Rysslands invasion den 24 februari.

Såväl den Internationella brottmålsdomstolen i Haag som flera europeiska länder har sänt utredare till Ukraina. Utan stöd från dem, och från människorättsorganisationer, skulle man inte hinna med dokumentationsarbetet.

– Vi försöker hitta sätt att samarbeta på ett bättre sätt. Det handlar om vilken information vi behöver och vilken information de kan bidra med, säger Jurij Bilousov i en intervju med SVT:s Agenda.

Unikt arbete
I Zaporizhzhia i sydöstra Ukraina intervjuar jurister från Human Rights Watch människor som lyckats ta sig ut från ryskockuperade områden. Belkis Wille har tidigare arbetat i konflikter i exempelvis Jemen och Syrien och menar att det utredningsarbete som nu sker i Ukraina är unikt. https://www.svt.se/nyheter/utrikes/15-000-krigsbrott-utreds-i-ukraina
Vad gäller Ukrainas krigsbrott så är dom förståeliga (inte ursäktade) med raseri över förlusten av nära och kära (varav flera hundra barn) emedan Ryska krigsbrott motiveras till skydd av en storhetsvansinnig Vladimir "fylld av ondska" Putins vettlösa och våldsamma attack på sin granne.

Är skatan så urbota dum att skatan inte förstår skillnaden mellan en våldsman och ett offer?
Ukrainare samlar på sig krigsbrott, nageltrång eller magsjuka, allt är ryssarnas fel. Kan man inte vinna på marken så kanske man vinner något i domstol. Problemet är ju att det behövs bevis för domstolar i väst och det har dom sällan. Att blint lita på Kiev-regimen och deras SBU duger inte.

Nu ska alla krigsbrott utredas och straffas, ryska och ukrainska. Det blir en lite extra nivå för Kiev-regimen som dödar sina egna tillfångatagna soldater i ryska fångläger, dödar "kollaboratörer" och lägger ut små minor i centrala Doneskt där barn senare spränger bort händer och fötter.

Det finns en orsak till att folk i asien, mellanöster, afrika och sydamerika inte är intresserade eller tycker synd om Ukrainare. Dessa folk är vana med riktiga krig, dvs. flygbombningar av deras större städer, utslagen vattenförsörjning, el, internet, vägnät, järnvägar ... det mesta och sen svår svält. Deras presidenter får sällan massor med vapen att försvara sig med och sen miljarder i pengar. Krigsbrott här är verkliga och inte inbillade som så ofta i Ukraina och ingen show för deras ledare i västs media. Ett riktigt krig i Ukraina hade sett mycket annorlunda ut men det förstår inte Kiev-regimen.

Våldsman och offer, räknas inte Donbas och åtta års dödande av granatbesjutning från Ukraina? Hur ser orsak och verkan ut i andra krig?
Citera
2022-07-31, 14:06
  #191912
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Ukrainare samlar på sig krigsbrott, nageltrång eller magsjuka, allt är ryssarnas fel. Kan man inte vinna på marken så kanske man vinner något i domstol. Problemet är ju att det behövs bevis för domstolar i väst och det har dom sällan. Att blint lita på Kiev-regimen och deras SBU duger inte.

Nu ska alla krigsbrott utredas och straffas, ryska och ukrainska. Det blir en lite extra nivå för Kiev-regimen som dödar sina egna tillfångatagna soldater i ryska fångläger, dödar "kollaboratörer" och lägger ut små minor i centrala Doneskt där barn senare spränger bort händer och fötter.

Det finns en orsak till att folk i asien, mellanöster, afrika och sydamerika inte är intresserade eller tycker synd om Ukrainare. Dessa folk är vana med riktiga krig, dvs. flygbombningar av deras större städer, utslagen vattenförsörjning, el, internet, vägnät, järnvägar ... det mesta och sen svår svält. Deras presidenter får sällan massor med vapen att försvara sig med och sen miljarder i pengar. Krigsbrott här är verkliga och inte inbillade som så ofta i Ukraina och ingen show för deras ledare i västs media. Ett riktigt krig i Ukraina hade sett mycket annorlunda ut men det förstår inte Kiev-regimen.

Våldsman och offer, räknas inte Donbas och åtta års dödande av granatbesjutning från Ukraina? Hur ser orsak och verkan ut i andra krig?

Extra roligt att ha det där i ett inlägg som även indirekt hävdar att man inte behöver bevis i Öst…
Citera
2022-07-31, 14:08
  #191913
Medlem
Sgt.Blands avatar
Här blev det hett om öronen för Röda Armén. Flera artilleripjäser utslagna 2 km från landsgränsen vid Kharkiv.

https://twitter.com/UAWeapons/status/1553708163895103491
Citera
2022-07-31, 14:08
  #191914
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Taggad
Speciellt för sällsynt trångsynta tvärtomstollars förkovran.
Samtidigt som kriget rasar utreds 15 000 misstänkta krigsbrott i Ukraina.

– Inom kort hoppas vi på hundratals åtal, säger Jurij Bilousov, chefen för Ukrainas krigsbrottsenhet, till SVT.

I en liten by norr om Kiev pågår ett unikt detektivarbete. Sasha Romantsova och hennes medarbetare går från hus till hus och ställer frågor. De fotograferar spår av stridsfordon runt den nedbrända kyrkan och besöker skolan som de ryska trupperna använt som bas. Grannbyarna Lukyanivske och Rudnytske hölls av ryska styrkor i 26 dagar.

Fem misstänkta krigsbrott har identifierats här. Ett av dem är den misstänkta avrättningen av en civil man. Men att samla in bevis under ett krig som samtidigt rasar är en kamp mot klockan.

– Detaljer glöms bort och man reparerar spåren för att gå vidare med sina liv. Därför måste det här arbetet göras nu, säger Sasha Romantsova som leder den prisbelönta människorättsorganisationen Center for Civil Liberties.

Utredare från flera länder
Jurij Bilousov, chef för Ukrainas krigsbrottsenhet instämmer. Ukrainas riksåklagare har öppnat fler än 15 000 utredningar om misstänkta krigsbrott begångna efter Rysslands invasion den 24 februari.

Såväl den Internationella brottmålsdomstolen i Haag som flera europeiska länder har sänt utredare till Ukraina. Utan stöd från dem, och från människorättsorganisationer, skulle man inte hinna med dokumentationsarbetet.

– Vi försöker hitta sätt att samarbeta på ett bättre sätt. Det handlar om vilken information vi behöver och vilken information de kan bidra med, säger Jurij Bilousov i en intervju med SVT:s Agenda.

Unikt arbete
I Zaporizhzhia i sydöstra Ukraina intervjuar jurister från Human Rights Watch människor som lyckats ta sig ut från ryskockuperade områden. Belkis Wille har tidigare arbetat i konflikter i exempelvis Jemen och Syrien och menar att det utredningsarbete som nu sker i Ukraina är unikt. https://www.svt.se/nyheter/utrikes/15-000-krigsbrott-utreds-i-ukraina
Vad gäller Ukrainas krigsbrott så är dom förståeliga (inte ursäktade) med raseri över förlusten av nära och kära (varav flera hundra barn) emedan Ryska krigsbrott motiveras till skydd av en storhetsvansinnig Vladimir "fylld av ondska" Putins vettlösa och våldsamma attack på sin granne.

Är skatan så urbota dum att skatan inte förstår skillnaden mellan en våldsman och ett offer?
Vi har sett massor av sådant komma ut från ISW, UK MoD, Institutet för psykologisk krigföring i Kiev och får behandlas på samma sätt som Ghost of Kiev och miljonarmén som snart inleder en offensiv mot Kherson.

Jo, så cynisk är jag att jag behandlar allt sådant med mycket stor skepsis då jag har varit med tidigare även i det verkliga livet.

Förundrad ibland dock hur lätt även balanserade människor sväljer allt som kommer ut från Kiev.

Och varför är jag inte emot rysk propaganda? Den finns säkert men en av Rysslands svagheter i denna konflikt är "marknadsföringen". Det är nästan så att man kan misstänka att de skiter i vad väst tycker. Just nu är det radiotystnad på den ryska sidan. Så det produceras väldigt lite sådant.
Citera
2022-07-31, 14:09
  #191915
Medlem
KillPus avatar
He he det verkar verklige gå dåligt för ryZZen.
Första bilder på en frivilligabataljon fr Sibirien som alla regioner måste fixa (en bataljon per region).
Är det typ pensionärer allihopa eller är det vodkan som gör att dessa ser så illa ut??

https://life.ru/p/1507874
Citera
2022-07-31, 14:10
  #191916
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Det var en liten privat ombyggd för död. Sådant här leder till att drönare kommer att bli förbjudna i väst om man inte har licens, kanske bra.

Det är redan förbjudet att använda drönare utan licens i EU.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in