Citat:
Ursprungligen postat av
Cancerogen
Här har vi fler exempel:
En ny studie i The Lancet nu begränsad till UK & Wales:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2542519622001383
85 gånger fler döda pga av kyla än av värme (!)
32 gånger högre i Schweiz 1969-2017:
https://ehp.niehs.nih.gov/doi/pdf/10.1289/EHP9835
7,6 gånger högre i 326 latinamerikanska städer 2002-2015:
https://www.nature.com/articles/s41591-022-01872-6
6,8 gånger högre i indiska staden Pune 2004-2012:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0013935121016054
42 gånger högre i Kina 2019:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2666606522001080
46 gånger högre i Mexico 1998-2017:
https://www.aeaweb.org/articles?id=10.1257/pol.20180594
Osv...
För att sammanfatta: Du kan ta din 0,2 graders temperaturhöjning per decennium och köra upp den så långt att din ringmuskel aldrig mer återfår sin ursprungliga funktion.
Resten av världen har riktiga problem och har inte tid/lust/ork med dina påhittade lyx"problem".
Inte lite ironiskt att säga något sånt när typ 60-70% av Europas yta är drabbad av torka just nu och det pågår en av de värsta värmeböljorna i historien, vilket orsakar riktiga problem så det räcker och blir över för människor över hela jorden.
Jag säger som jag har sagt innan. Läs det du länkar till. Du kanske inte har koncentrationsförmåga att läsa alla de sex länkarna du postade här, eller ens sammanfattningarna, för det blir ju flera hundra ord du måste ta in, och det kan jag tänka mig blir för mycket för den där valnöten du har mellan öronen, men prova att läs åtminstone en. Ta pauser om de blir jobbigt.
edit: Lol, jag hängde upp mig på dina slutord i inlägget och missade faktiskt att du fortsätter älta om kylan, som om fler länkar skulle göra din efterblivna poäng mindre efterbliven.
Vi tar det jag skrev innan, och som du inte läste eller förstod, igen:
Citat:
Du har påstått att klimatförändringarna räddar liv genom att den ökade medeltemperaturen leder till färre dödsfall i köldrelaterade dödsfall, eller hur? (...)
Men du missar att minskningen i köldrelaterade dödsfall av forskarna (i den tidigare studien du länkade till) bedöms bero på främst andra saker än att fenomenet köld helt skulle ha upphört finnas, (...) och de listar saker som socioekonomiska faktorer etc. Det är främst fattiga som dör av kyla, och det är mer av ett socioekonomiskt problem snarare än ett klimatproblem.
(...)
Sedan är det viktigt att komma ihåg att medeltemperaturhöjningen är ett mått på just höjning av medeltemperatur, och att dess stigning inte innebär att hela världen värms upp lika mycket i samma takt, utan innebär att det regionalt kan bli lägre temperaturer under vintersäsonger, eller värre extremväder under vintertid.
Hela din argumentation om att medeltemperaturstigning räddar liv är felaktig och det spelar ingen roll hur många länkar du postar till studier du inte läst.