2022-07-20, 20:20
  #361
Medlem
Vad är det för poänger han har egentligen?

Tycker han mest verkar använda samma retorik som ryssarna, hotar med kärnvapenkrig för att skrämma oss till underkastelse. Patetiskt, har nu slutgiltigt tappat respekten för honom.
Citera
2022-07-20, 20:41
  #362
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jannika.Jansson
Killen fattar inte det ändå...

Mobbaren är den lille feta äckliga ungen på skolgården som muckar gräl med alla (slusken zelenskjii) och därför vågar ingen bråka med honom för han har 2 läskiga storebröder (NATO) och därför till sist en dag för "kalle" (Putin) nog då den lille fete mobbaren (Zelenskjii) bråkar med honom och helt sonika slår en flaska i huvudet på honom trots hans läskiga bröder. För nog måste vara nog och den lille feta äckligamobbaren måste tas ner på jorden.

Kalle i historien är alltså Putin.

Skriv det enklare så alla ukraina-runkare förstår att mobbaren har varit ukraiana från första början och den som hjälper till och eldar på problemet är Biden (usa) för dem vill se kaos i Europa. Vinnaren är så klart USA och förlorarna är vi övriga småfolk i väst.

Jordan såg det precis som jag gjort sedan dag 1 i detta krig (bråk på skolgården

Den korkade delen i befolkningen fortsätter tanka nsordyrt bränsle och är utan el och ,mat i vinter medans Biden och hans perverterade son Biden gnuggar sina händer och dumsvensken stammar huttrande fram "ukraians sak är våran sak" -samtidigt som han får betala 2000 kr för full tank i sin bil.
Ukraina är inte det första land Ryssland angriper och knappast det sista. Låt våra västerländska vapen göra det de var konstruerade för, att döda ryssar.
Citera
2022-07-20, 21:08
  #363
Medlem
Lingon_s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ryskafursten
Ukraina gav sig in i leken. De hade alternativet att avstå men de/ni är för sturska. Nu får ni leken tåla.

Det sista jag skriver. Hejdå!

Jag lägger till att USA är på dekis, EU är på dekis. Ukraina är på dekis. Ryssland är ganska starkt och mer kristet/västerländskt idag än vad USA och EU-länderna är. Vakna upp och se och erkänn då var förutsättningarna är som bäst för att leva bra liv som vanliga människor. Makthavarna har lurat pöbeln igen. Ni tittar hela tiden åt fel håll.

Västvärlden på dekis? Visst till viss del stämmer det. Men ett EU land på dekis är fortfarande tio gånger bättre än rövhålet Ryssland någonsin varit. Förväntade livslängden är 10(!) år kortare i Ryssland än i Sverige exempelvis, alla är alkade eller skjuter krokodil. Folk klagar på mångkulturen i Sverige, i Ryssland är det ju ännu värre, dessutom fullt av efterblivna Tjetjener som får våra muslimbrushor att verka helt sekulariserade i jämförelse.
Citera
2022-07-20, 21:17
  #364
Medlem
Judgments avatar
Citat:
Ursprungligen postat av F.Underwood
Ryssland var där med sina små gröna män och beväpnade och uppviglade seperatister.
Och det rättfärdigar ukrainska militären att börja slakta de civila som bor i östra delen? Ok.
Citera
2022-07-20, 21:17
  #365
Medlem
Drozds avatar
JP:s styrka ligger i hans skarpsynta häcklande av den västerländska kulturens hyckleri och förljugenhet när det gäller tokfeminsim, könsroller, woke, multikulturalism osv. Han har nog med tiden utvecklat en ganska känslig "näsa" för detta hyckleri och dubbelspel som han kan använda även inom politiken, och så även i USA:s proxykrig mot Ryssland i Ukraina. Hans intuition leder honom rätt även i Ukrainafrågan trots att han såklart inte är någon militärstrategisk expert.

Sen är ju JP lite av en motvallskärring också som alltid måste tycka tvärtemot PK.
Citera
2022-07-20, 21:17
  #366
Medlem
Judgments avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ForumApache
Hahaha. Pajas!
Oj, det var ett bra argument.
Citera
2022-07-20, 21:23
  #367
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Judgment
Och det rättfärdigar ukrainska militären att börja slakta de civila som bor i östra delen? Ok.
Det stämmer inte hur många gånger du än upprepar det.
Citera
2022-07-20, 21:32
  #368
Medlem
kraftfoders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Patroler
Vad är det för poänger han har egentligen?

Tycker han mest verkar använda samma retorik som ryssarna, hotar med kärnvapenkrig för att skrämma oss till underkastelse. Patetiskt, har nu slutgiltigt tappat respekten för honom.

Det är enbart kärnvapnen som är den lille äcklige korte slaviske slavens Putins så kallade "kukförlängare".
För övrigt stals kärnvapnen av CCCP genom de kriminella kommunisternas brott, makarna Rosenberg.
(Dessa avrättades rättmätigt enligt rättmätig då gällande lag i USA.)

-Utan kärnvapnen, skulle inte den lille äckelsnoppen Putin vara någonting!
Citera
2022-07-20, 21:50
  #369
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av copperfields
Ukraina är inte det första land Ryssland angriper och knappast det sista. Låt våra västerländska vapen göra det de var konstruerade för, att döda ryssar.

Västerländska vapen har dödat många andra än ryssar. T.ex syrier, irakier, vietnameser, palestinier, afganer, etc. Men varför köra på halvfart mot Ryssland. Sätt in tillräckligt med resurser att få slut på det här ställningskriget, vars resultat är att många människor dör, skadas och lemlästas dagligen. Ryssarna vet ju att väst tillhandahåller vapen åt Ukraina. Eller är det så att väst sakta men säkert förser Ukraina med alltmer och effektiva vapen allteftersom. För att se var Rysslands smärtgräns ligger? Hittills verkar ryssarna mest att mumla en del då väst ökat vapenleveranserna. Så mycket mera kan väl ryssarna inte göra? Eller kan de - och i så fall vad?

Finns det verkligen inte någon minsta gemensam nämnare som snabbt kunde få slut på det enorma och onödiga lidande som kriget vållar? Långt gående självstyre för Donbas och Krim t.ex.
Citera
2022-07-20, 22:02
  #370
Medlem
Laszlo Kovacss avatar
Uj! Lyssnade igenom hela och fan... jag har varit ett fan av JBP sen han först dök upp på på JRE, men det här går inte att försvara. Hoppas han ruttnar i nåt ryskt gulag.
Citera
2022-07-20, 22:20
  #371
Medlem
Jordan Petersson har rätt. Medans "Väst" och Ryssland bråkar som små barn i sandlådan växer Kina under dolda.

Och framtidens konflikt kommer inte handla om Ryssland utan om Kina. Kina är sluga som i helvete, dom kör ekonomisk krig för tillfället och köper upp ALLT. Vinstdrivande eller konkursfördiga bolag, finns tekniken där är kineserna där.

Dom lyckades göra Volvo Cars lönsamma och dom har garanterat siktet inställt på SAS. Snart äger dom vår flygindustri också och när kineserna blivit tillräckligt mäktiga med en arsenal av ICBM, flotta motsvarande NATOS etc så kommer dom erövra land efter land.
Citera
2022-07-20, 22:20
  #372
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av kraftfoder
Det är enbart kärnvapnen som är den lille äcklige korte slaviske slavens Putins så kallade "kukförlängare".
För övrigt stals kärnvapnen av CCCP genom de kriminella kommunisternas brott, makarna Rosenberg.
(Dessa avrättades rättmätigt enligt rättmätig då gällande lag i USA.)

-Utan kärnvapnen, skulle inte den lille äckelsnoppen Putin vara någonting!

Hade han inte haft kärnvapen så hade Ukraina troligen fått mycket kraftigare missiler från väst, mer stridsflyg osv. De trippar bara på tå för att det aset troligen har några kärnvapen som fungerar, även om de flesta av dem förmodligen inte är underhållna.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in