Citat:
Ursprungligen postat av
missy123
Frågan är dock hur han fick med sig henne in i skogen.. var hennes cykel slängd på marken eller var den ordentligt uppställd.. det är också viktiga saker .. tror inte att han varit smart nog att ställa upp cykeln tex.. undrar mer om han i så fall lurat henne med sig.. att det fanns något viktigt i skogen som han skulle visa henne..
Gissningar;
Flickan lekte en stund efter fritids på skolgården sen skulle hon cykla hem. Passerar GM på stigen och han knuffade henne av cykeln. Eller så jagade han efter henne in på stigen och hon ramlar eller han hinner ikapp och knuffar. I fallet kan hon ha skadat hon sig, typ handen/armen/knäet och hade ingen möjlighet att fly.
Om cykeln står upp så kan den visserligen ha ställts upp av GM i efterhand. Men även av chockade vittnen (för att underlätta för ambulans/polis att komma fram).
Hur var modus operandi vid överfallet av kvinnan vid gångtunneln? OM det är samma GM så tror jag att det var ungefär samma metod.