2022-07-12, 12:58
  #2629
Medlem
Gromyko-666s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av astralflygaren
Vi kan ha en Swish-insamling så att pojken kan få en sexualdriven socialtant som kan träna honom i hur man reproducerar sig rikligt, utan att ta strypgrepp i akten.

Behövs nog ingen insamling, jag är säker på att det måste finnas tillräckligt många batikhäxor som ställer upp gratis
Citera
2022-07-12, 12:58
  #2630
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mallina
Läste på DN att gärningspojken varit inblandad i ett tidigare överfall i närheten. Varför låses han inte in under utredningstiden kan man undra?
Därför att kvinnan som blev överfallen kunde peka ut pojken med hjälp av skolkatalog även om polis och media inledningsvis trodde att det var en något "äldre" person, men eftersom pojken är något större och kanske äldre än pojkar än hans uppgivna ålder, falskt uppgiven ålder till migrationsverket, så tog det tid innan polisen begrep att de hade med en elev i mellanstadiet att göra med.

Sedan eftersom pojken är registrerad som att vara 12 år föregående år vid överfallet så är han minderårig varvid rättsväsendet inte kan göra mer utan det föll i socialtjänstens händer. Polisen sade själva att då fallet var "färdigutrett" förra sommaren så överlät de ansvaret på socialtjänsten. Sedan vet vi hur det gick. Enligt vissa så fråntogs modern ansvaret över pojken förra sommaren efter överfallet, enligt vissa kanske p.g.a. att hon själv är inte helt tillräknelig varvid pojken förmodligen hamnade i ett familjehem, eller en annan muslimsk familj, KANSKE den familj som har uppgivits som pojkens hem. Pojken har sedan begått ett nytt övergrepp på en svensk flicka i förra veckan.
Citera
2022-07-12, 12:58
  #2631
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mopsan
Det gör dom aldrig när det är en vit som är offret. Hade det varit en svart flicka och en vit GM så hade det varit ett jävla liv på varenda vänstervriden kärring. Dom hade stått på Sergels torg och gapat om BLM, rasism. Inte en jävel som påstår sig vara för mänskliga rättigheter och anti rasism har gjort ett inlägg på Instagram. Vidriga människor som inte kan visa empati för en liten 9-årig flicka.
Så var det " Alla människors lika värde" sabla hycklare.. jag har en fruktansvärd känsla att dett inte kommer sluta lyckligt jag hoppas av hela mitt hjärta att jag har fel
Citera
2022-07-12, 12:58
  #2632
Medlem
HazzardAlards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ajabaja555
Han har inte erkänt. Han har gjort vissa medgivanden!

Jo jag vet att det står så i tidningarna.
Citera
2022-07-12, 12:59
  #2633
Medlem
-DaRude-s avatar
Givetvis tog det inte lång tid förrän medelålders svennefruntimmer började tycka synd om pojken också. Svennens ängsliga regnbågskvinna blir landets undergång.
Citera
2022-07-12, 13:00
  #2634
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av honn
Jag har röstat vänster men tycker inte att det är rätt att låta farliga individer gå lösa i samhället och skada andra. Det är ett stort svek.

Att öka brottslighetens utbredning och omfattning genom att föra in brottsaktiva individer i landet är vänsterns/vänsterliberalernas politik liksom det är vänsterns politik, att "låta farliga individer gå lösa i samhället och skada andra".

Du får begrunda det här fallet, det är ett illustrativt skolexempel på att vänsterns politik, precis som du skriver, är ett svek mot gemene man.
Citera
2022-07-12, 13:01
  #2635
Medlem
Gromyko-666s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av missy123
Nej, man får låta han vara ute fritt och härja, och få chansen till att brutalt misshandla en 9åring.. Lagarna i Sverige är ett skämt.. En lag om inlåsning av personer som gjort sån här skit borde finnas.. Varför ska de ha mer rättigheter än de som sköter sig.. Fy fan .. äcklas över alla dessa slapphänta politiker🤮🤮

Om han hålls under uppsikt nu, så är det inte för att han ska förhindras begå nya våldsdåd mot kvinnor, utan mer för att det föreligger en stor risk att han attackeras och mördas av någon som skulle vilja honom illa.
Citera
2022-07-12, 13:01
  #2636
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mallina
Läste på DN att gärningspojken varit inblandad i ett tidigare överfall i närheten. Varför låses han inte in under utredningstiden kan man undra?


Detta har besvarats flera gånger i tråden från sakkunniga personer inom förvaltningsrätt. Det går inte att häkta/låsa in personer under 15, då de inte är straffmyndiga och således inte kan dömas för något brott. Hur detta fungerar och varför det är som det är kan du läsa om i detalj tidigare i tråden.

De insatser som verkar ha gjorts är följande:
1. Efter första incidenten (försökt dra in flicka på toaletten) så förflyttades MGM till en ny skola och blev inskriven i särklass.
2. Efter incidenten förra sommaren (överfall / försök till överfall av 19årig kvinna) så ryktas det om att mamman förlorat vårdnaden om MGM.

I Aftonbladets artikel från igår sägs det att skolan och diverse andra instanser gjort orosanmälan på MGM.

Det går som sagt att låsa tidigare i tråden varför dessa inte lett till någon form av inlåsning.
Citera
2022-07-12, 13:02
  #2637
Medlem
Varför vidtogs inga åtgärder vid de överfall GM gjorde 2021? Trodde soc/BUP/polisen att det räckte att prata med GM? Naturligtvis så kan de omhänderta ett s.k. barn som är farligt för andra om de vill. Då kallar de det vård/omhändertagande. Överfallen 2021 (ett vid gångtunnel vid morö backe och det andra vid gångtunneln vid "musikskolan " nära mullberget var en rejäl varningsklocka för alla individer utrustade med en normal hjärna. Var det för dyrt för kommunen att sätta in åtgärder? LSS/boende/personlig assistans? Jag tror att om dessa överfall hade ägt rum i t.ex. Danderyd så hade adekvata handfasta åtgärder vidtagits omedelbart. GM:s funktionshinder kommer inte att försvinna då det är avvikelser i hjärnan.
Citera
2022-07-12, 13:06
  #2638
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av UppAndDown
Du har Missat hur psykvården funkar i Sverige. Har försökt lägga in mig 2 gånger, båda gångerna blev ja hänvisad till vårdcentralen. Fast jag var tydlig att jag skulle ta livet av mig så sket de i en. 41 år är jag. Och när man dum förklaras så, ja då är inte steget långt bort att man flippar yr. Håller mig levande fortfarande fast det är svårt.


Ja, psykvården fungerar inte öht!
Inte förens golk är döda, för då behövs dom inre!
Har jobbat med barn med denna typ av problematik, i ett fall av alla få vi behövde komma in på BUP- akuten med handräckning på en under 10år, gick vi köra bil själva och höll på att dö på kuppen.
Personen fick sitta och prata med en psykolog i 15 min och lovade att inte vara arg mer om h#n fick äta max på vägen hem!!! Bakjouren tyckte det var lovande, vi såg med fasa på att vi ev inte skulle överleva dagen...
Såhär pågick det ofta, ingen tog liksom ansvar, varken soc/ bup/ vårdgivare mm
Sen vid hemkomst, så skulle han hugga min kollega med kniv men jag hann stoppa det och fick själv motta en knytnäve så okbenet och tänderna gick...
Ett par dgr senare så högg han en annan personal och dom gick sitta i en fastlåsning tills polisen kom (dom kom flera ggr/ dag ibl), barnet blev omedelbart satt på flyget med flera personal och körd till ett låst SiS.
Ett barn som från början inte fått hjälp, från kriget där dom hittade h#n bland sina döda familjemedlemmar...
Hur det slutade sen vet jag inte!
Fler boendebarn har det gått mycket dåligt för, flera är avslutade i suicid efter många försök, innan dom fyllt 14...
Sjukt!
Citera
2022-07-12, 13:09
  #2639
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av astralflygaren
Vi kan ha en Swish-insamling så att pojken kan få en sexualdriven socialtant som kan träna honom i hur man reproducerar sig rikligt, utan att ta strypgrepp i akten.
Vi kan be om att flickans föräldrar fixar ett swishkonto på allmän begäran och sen kan vi samla så mycket pengar så att flickan och flickans familj kan lägga all kraft åt att försöka få ett så dräglig liv det går i alla fall ekonomiskt (spelar ingen roll om de skulle råka vara rika) Flickan ska ha vårt stöd på det vis vi kan hjälpa.
Det ska INTE startas massa FAKE-Swish konton av svin som vill sno pengar.
Lägg inte massa pengar till oseriösa swishinsamlingar!
Citera
2022-07-12, 13:10
  #2640
Medlem
Mopsans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Homoaktivist
Lunga ner dig för fan. Skulle väl säga att din nassepolare som skar halsen av en kvinna på Gotland, är brutalare.
Skillnaden är att han på Gotland blev gripen, inlåst och uthängd med bild.
Den här dåren sitter under ett äppelträd, äter saft och dricker saft samtidigt som han smider nya planer.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in