Citat:
Ursprungligen postat av
KomissarieBeck
Efter att ha lyssnat igenom 5 timmars rättegång så kan det finnas ett skräckscenario ur denna närmast otroliga historia.
HD skall som Du säger pröva ett fall om det framkommer bevisning som troligen hade medfört ett annorlunda domstolsutslag vid den aktuella rättegången.
Så långt är vi alla överens:
Det saknades då teknisk bevisning som kunde binda O till Malin.
I samband med att DNA kunde fastställas så kunde man binda O till kroppen.
Därmed borde det vara klappat och klart kan man tycka……. MEN
Nu kommer O med en helt både osannolik och absurd historia!
De runkar på den s.k ledarens uppmaning.
O hjälper sedan till att lyfta bort Malins kropp genom att grabba tag med sin hand i den öppna gylfen.
Han hävdar då att han kan ha haft sperma på fingrarna som han då omedvetet skall ha kletat på offret.
Det är den förklaringen som hovrätten skall bedöma efter att DNA beviset har presenterats i kombination med Olofs förklaring.
Givetvis förstår ju alla att det är rena falsarier men hur skall rätten ställa sig rent juridiskt?
Är det utom allt rimligt tvivel?
Ja, allt annat vore skamligt av rättsväsendet.
Men jag tror lille Olof har det bättre i fängelse än att komma ut i samhället igen.
Han kommer inte att få det lätt, speciellt efter sin runk historia med andra grabbar över en död flicka. Så han är körd vilket fall som helst!
Om nu inte dripatolgen välsignar sig över O som det är så synd om, han kan nog ge Olof ett jobb och husrum.😂🤣