Citat:
Ursprungligen postat av
kajusi
"sysslar inte med välgörenhet"
Nej men svensk HR-marknad är reglerad din dumma jävel.
Vem som får?
Det är väl ganska uppenbart att det är dyrare att äga än att hyra när priserna för bostäder går sidledes eller ner. Men inte enligt er förnekande svenskar, för ni kan inte komma med en enda objektiv åsikt.
Man amorterar på sin bostad medans du och ni som inte har haft möjlighet att äga sin bostad betalar ofta en hög hyra och de pengarna ser ni inte skymten av.
Sedan har de allra flesta återstående HR med förhållandesvis låga hyror stora behov av omfattande renoveringar kommande år. Det är kutym att hyran går upp 40-50%. Detta har varit fallet i exvis Göteborg där hyrorna har ökat kraftigt i kåkar byggda på 60-70 talet.
Lägg därtill inflationen på detta så kan till o med du räkna ut vilka summor som väntar framöver!
Sluta vara så verklighetsfrånvänd och dryg i dina svar bara för att vi har köpt och äger våra bostäder.