Citat:
Ursprungligen postat av
farbror_barbro
Nu förstår jag inte vad du pratar om. Jag har verkligen inte ”spekulerat i ett brott begånget av kaptenen”. Det var DU som sade att Avo Piht hade anledning att hålla sig undan:
Vad är det du menar han skulle misstänkas för och som fått honom att hålla sig undan i 28 (!) år?
Jag kan omöjligen veta vad Interpol gjort och inte gjort*, och inte du heller, men ett rimligt antagande är väl att de tittat på bilder och jämfört med tv-klippet, och sedan följt upp med ett samtal med hans fru? Allt detta kan väl hunnits med de 28 åren efter faxet från 7/10 1994, eller vad tror du?
*) Interpol gör väl iofs ingenting förutom att skicka information och efterlysningar, så det är estniska polisen som mitt antagande gäller.
Det är du som säger att han inte var i tjänst under natten och därför inte har något att gömma sig ifrån.. Jag har aldrig pratat om att han skulle gjort något fel på olycksnatten eller att någon annat befäl eller kapten gjort något fel, det är enbart dina fantasier..
Svara istället på frågan.. du ska få tre alternativ..
1: Tror du att filmen är utredd, och att man hittat en överlevande som stämmer in på personen på filmen och därefter efterlyst Avo Piht som isåfall med 100% säkerhet inte överlevt.
2: Tror du att man struntade i att utreda vem det var på filmen och sopade allt under mattan, sånt som får dessa teorier att ta fart..
3: Tror du att man utredde filmen och insåg att det med stor sannolikhet var Avo, att man tog kontakt med interpol och att han sedan blev efterlyst.
Du får naturligtvis tro vad du vill men inga av dom som utredde katastrofen var några klåpare man släpat in från gatan.. Klart man gjort några missar på vägen men i det här fallet är jag rätt klar i vad jag tror hände..
Beträffande hans fru är hon övertygad om att Avo överlevde, det är isig inte något ovanligt då man, likt dansarnas föräldrar aldrig kommer överge hoppet om att dom ska komma hem när sånt här händer. Men det är knappast heller ett bevis på att filmen är på någon annan..