Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
Och du har ett utflöde där större delen är icke födda i Sverige som flyttar tillbaks.
och du har en assimilation, dvs av de 100 000 som låt säga invandrade 1970, detta är bara hyptotetiskt, så är den största delen mer eller mindre assimilerade vid det här laget, dvs de vet om sin härkomst, men de har ungefär lika stor kännedom om svenskhet som du och jag och väldigt många identifierar sig också som just svensk och inte grek, turk eller irakier.
Och det som räknas, inte om någon har brun hud eller inte.
Vi har också ett betydande utflöde av etniska svenskar, därtill i produktiv ålder och allmänt god förmåga. Om vi anlägger ett mera longitudinellt perspektiv på svensk befolkningsutveckling så kan man gå till SCB:
https://www.scb.se/hitta-statistik/statistik-efter-amne/befolkning/befolkningens-sammansattning/befolkningsstatistik/pong/tabell-och-diagram/helarsstatistik--riket/befolkningsstatistik-i-sammandrag/
Denna tabell säger rätt mycket. Hudfärgsaspekten är det Du som för in. Islam kommer i olika kulörer.
Citat:
Snälla Uven. Libanon är et land med ett otroligt brokig förflutet med upprepade invasioner från alla håll, därav sin mixade befolkning, samt! att de ligger i ett område som milt sagt förmodligen är ett av de mest konfliktfyllda vi har och kanske tom haft på detta klot, dvs ständiga flyktingströmmar.
Sverige har inte varit i krig på 200 år, vi ligger i ett av de mer fredliga platserna på jorden, liksom inte så att Finland är i krig var tredje år så att massa finnar måste fly fältet till Sverige i konstanta strömmar, utan finnar kom hit under en specifik period.
det går alltså inte att jämföra.
Demografiskt går det rätt väl att jämföra när man komparerar hur olika folkgrupper har förändrats både i absoluta tal och i andel av befolkningen. Inte minst kan man konstatera hur andelen muslimsk befolkning har ökat och med detta också konflikterna.
Citat:
"Nej, inte svenskar. Andra"
"andra" är även svenskar uven...men återigen hijab m.m. är rätt ovanligt i Sverige fortsatt, därför att många väljer att lägga bort detta plagg. Och att bära hijab för övrigt säger inte speciellt mycket om hur jämställt du lever.
"Andra är även svenskar?
Intressant att Du enbart valde att respondera på hijab-problemet. Det fanns några till som Sverige "berikats" med under senare decennier.