2022-06-29, 08:30
  #7177
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av shimona
Trevliga nyheter att vi svenskar och vårt land blir kanonmat för globalister och Nato och att Sverige gick med på alla krav Turkiet hade och därför gav upp?

Absolut! Globalism är bra🙂 Våra grannländer verkar inte ha blivit kanonmat trots att de varit medlemmar sedan 1949.
Citera
2022-06-29, 08:31
  #7178
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Storinkvisitorn
Jag skulle råda dig att låta skumpan ligga kvar i kylskåpet ett par dagar. Det kommer sannolikt att hända saker i närtid som kan få dig att sätta den i halsen. Magdalena måste redovisa Erdogans kravlista först och få den igenom Twitter- och DN/SVT/SR-filtret först, och det kommer inte bli lätt.

Var inte orolig min vän. Uppstår nya problem köper jag en ny skumpa lagom till när dessa har lösts.
Citera
2022-06-29, 08:37
  #7179
Medlem
RudyardKiplings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 4december1676
Turkiets geografiska läge. Andra största armé i NATO. Att tro att ett turkiskt utträde blir smärtfritt är ju högst naivt. Det är bara kolla hur Stoltenberg fjäskar och slickar Erdogans röv i detta nu.

Va, du skrev att NATO faller samman utan Turkiet och när jag undrar över det påståendet skriver du att man är naiv om man tror att turkiskt utträde blir smärtfritt? Jävla pladder.
Citera
2022-06-29, 08:38
  #7180
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FBerntsson
När det gäller vapenexporten är nog Sverige mer intresserat av att sälja än vad Turkiet är av att köpa egentligen. Det är bara en symbolfråga.

När det gäller terrorister som "flytt" till Sverige för att komma undan Turkisk lag så blir det nog klurigare. Nu finns det ett avtal att hänvisa till. Gissningsvis kommer det i närtid ett antal begäran om utvisning av uppenbara PKK sympatisörer och då får vi se hur Sverige agerar? Säger Sverige blankt nej i samtliga fall kan Turkiet hänvisa till det och vägra godkänna medlemskap i vilket fall. Det blir upp till Sverige att visa att man menar allvar.

Gissar att Maggan satt sig i en svår sits. Frågan om det kommer att gå att leva upp till? Skulle Sverige mena allvar med att sluta finansiera terrorism kunde de ju börja med att lägga ner Olof Palmes utrikespolitiska centrum men det verkar ju knappast vara på gång? Hoppas kan man visserligen men jag tror att PKK kommer att kunna fortsätta verka fritt länge till. Vi har ju till och med en försvarsminister som inte har några problem att delta i firande av PKKs grundande...

Ja, det gäller att hålla masken nu under tiden.
Fast Turkiet har väl fått en deal med USA också så då håller väl även de masken.
Citera
2022-06-29, 08:44
  #7181
Medlem
Yaskos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kalle632
Ja, det gäller att hålla masken nu under tiden.
Fast Turkiet har väl fått en deal med USA också så då håller väl även de masken.

Jag tror också det men kommer inga nyheter om detta alls.

Igår sa man bara att det var Sverige och Finland som hade bett Biden om att påverka Turkiet, därav Biden-Erdo mötet idag och inte tvärtom.

Väldigt ovanligt att inget läcker ut...
Citera
2022-06-29, 08:47
  #7182
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ohemul
Det enda tillfället där vi blir "kanonmat" är om ett Nato-land blir anfallet. Nato är en försvarsallians. Vi måste inte hjälpa Turkiet om de bestämmer sig för att härja i Syrien igen, eller USA om de bestämmer sig för ett nytt anfallskrig någonstans. Notera att långt ifrån hela Nato hjälpte till vid Irakkriget.
Jo vi måste såklart hjälpa dom, det är lite det en allians handlar om I ett krig kommer också Nato bli attackerat och då blir vi svenskar direkt kanonmat för globalisterna i Nato.
Citera
2022-06-29, 08:51
  #7183
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Leland1979
Absolut! Globalism är bra🙂 Våra grannländer verkar inte ha blivit kanonmat trots att de varit medlemmar sedan 1949.
I ett krig blir såklart även våra grannar kanonmat.

Globalism är bra? Du har just blivit kanonmat för Wallenberg och andra globalister.

Wallenberg i hemligt Nato-möte med regeringen
Den svenske vapenoligarken Jacob Wallenberg har haft ett möte med finansminister Mikael Damberg (S) och den finske presidenten för att lobba för Nato-medlemskap. Det rapporterar Expressen.
https://www.friatider.se/wallenberg-i-hemligt-nato-mote-med-regeringen
Citera
2022-06-29, 09:13
  #7184
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av shimona
I ett krig blir såklart även våra grannar kanonmat.

Globalism är bra? Du har just blivit kanonmat för Wallenberg och andra globalister.

Wallenberg i hemligt Nato-möte med regeringen
Den svenske vapenoligarken Jacob Wallenberg har haft ett möte med finansminister Mikael Damberg (S) och den finske presidenten för att lobba för Nato-medlemskap. Det rapporterar Expressen.
https://www.friatider.se/wallenberg-i-hemligt-nato-mote-med-regeringen

Självklart är globalism och ett multikulturellt samhälle vi alla mår bra av🙂
Citera
2022-06-29, 09:13
  #7185
Medlem
Gusselbys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kermit100
Om du syftar på judar så nej - jag har en fungerande hjärna och är ingen korkad antisemit som tror att hela världen styrs av en gigantisk judisk konspiration.

Att Sverige sökte medlemskap i NATO beror på att Ulf Kristersson den 18/3 gick ut på DN Debatt och lovade att om han fick bli statsminister efter valet så skulle han ansöka - oavsett vad andra partier tyckte.
Han gjorde alltså partipolitik av svensk säkerhetspolitisk - nåt som det hittills alltid rått en politisk konsensus kring att INTE göra.
Men Uffe är maktkåt och ville göra NATO till en valfråga och sket totalt i om det är bra för Sverige eller inte.

Varpå Jimmie - som är lika maktkåt han, men måste bli kompis med Uffe för att få vara med - körde över SD:s partibeslut om nej till NATO för att behaga Uffe.
Och alla de andra borgerliga partierna hakade på.

Och Maggan är inte mindre maktkåt hon och hon var rädd för en offentlig debatt för inom S finns det många som inser att det här inte är en bra idé.
Så hon kuppade igenom att partiledningen körde över partiets nej till NATO och lämnade sen in Sveriges ansökan 3 dar senare.
För att det inte skulle finnas tid för nån debatt alls.

Ingen av dessa politiker styrs av nån judisk världskonspiration - de är bara maktkåta och kortsiktiga.
Det här är valtaktik - inte säkerhetspolitik.
Det skulle faktiskt kunna vara så också att vi är mycket mer hotade än vad vi vanliga svenssons vet om. En tanke du tänkt? Eller struntade i för att behovet att gnälla och spy galla var för trängande?
Citera
2022-06-29, 09:20
  #7186
Medlem
Det är inte alla som är nöjda med uppgörelsen...

https://twitter.com/RichardHerrey/status/1541894567158497283
__________________
Senast redigerad av 2006 2022-06-29 kl. 09:22.
Citera
2022-06-29, 10:13
  #7187
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kermit100
Den som tror att Mp styrt hela Sverige har noll koll.
Jag vet att det är en populär föreställning i hela SD-mobben att hata just Mp, men deras inflytande har gravt överdrivits i den mobben.
Så, förklara hur MP kunde få ministerposter på sina 4 procent men inte V?
Citera
2022-06-29, 10:15
  #7188
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kermit100
Nej, det vore inte självmord för NATO och Turkiet vill absolut inte gå ur NATO heller.
Det skulle innebära att hela NATO backar Grekland mot Turkiet och de vill Turkiet så klart inte.
Så... då går Turkiet och allierar sig med Ryssland och Kina istället som flyttar fram sina positioner.

Det är helt galet hur naiva ni är.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in