Citat:
Ursprungligen postat av
Goulburn
Jag har uppfattat det så att i alla fall där Putin gått in militärt det redan varit väpnade konflikter. 2 gånger i Georgien sedan i östra Ukraina och i Syrien.
När det gällde Ukraina var det från början en vald president som i första hand hade sin väljare i östra Ukraina men som inte var lika populär i Kiev som några tusen revolutionärer inte ville vänta tills nästa presidentval för att avsätta utan önskade med vapen i hand avsätta direkt.
Så för de baltiska staterna gäller väl att satsa stort och göra vad man kan för att hålla de ryska minoriteterna i dessa länder på gott humör.
Det var ingen väpnad konflikt i Ukraina, Ryssland invaderade Krim, skapade striderna i Donbas och gick in med sin armé. Nej det hjälper inte hur mycket man smörar med ryska minoriteter, Ryssland skapar krig med hjälp av sina minoriteter.
Ukrainas president blev avsatt av det folkvalda parlamentet. Det kan man göra i demokratier. Men om man som du älskar mördardiktaturer som Ryssland så vill du ju så klart att ryssvänliga diktatorer skall sitta på livstid som i Vitryssland. Spela inte resonabel din äckliga landsförrädare, du är genomskådad!
Det man skall göra är att krossa Ryska Federationen och stycka upp den i småbitar.