Citat:
Ursprungligen postat av
Epistememe
Vi behöver inte blanda in kvantfysik eller statistisk mekanik alls för att klargöra logikbegreppet, det blir uppenbarligen för avancerat och förvirrar gemene lekman.
Logik är något helt annat än fysik.
Logik behandlar språk, inte fysikaliska system.
En logisk omöjlighet går inte ens att tänka sig,
Fysisk omöjlighet innebär något helt annat.
Vi kan tänka oss att två personer befinner sig på samma plats samtidigt,- D.v.s att det inte är omöjligt att formulera en språklig sats om saken som innebär något specifikt.
Att något är logiskt betyder egentligen att det inte är helt otänkbart i någon av alla tänkbara världar, och har ingenting med faktiska sakförhållanden i vår värld att göra. Det är nog just detta många utan kunskaper om logik missförstått.
Jag förstår det när det gäller satslogiken. Men i verkligheten fungerar det annorlunda och framgår egentligen av sammanhanget. Som exempel kan man anse att någon kan tänka logiskt eller inte och förekommer inom t.ex. IQ tester.
Vad du nu säger är att eftersom det här är ett filosofiforum, får vi inte använda vardagligt språk. Men det är egentligen inte problematiskt att göra det om man tar det i sitt sammanhang och förstår om det handlar om verkligheten eller inte.
Nu vet jag inte om det var jag som använde uttrycket, men skit samma.
I en debatt om en kopia är samma sak som ett original om de är identiska, blir det så klart intressant om de kan uppta samma plats i rummet. Kan de inte det är de två skilda kroppar och kan inte vara samma sak. Att man kan formulera en sats som säger att de kan eller inte kan göra det, löser inte problemet.
Edit: Sen i frågan om Lööf måste man även specificera vad det innebär att kunna flyga. För i språket anser man att man flyger när man åker med ett flygplan.
Om grisar kan flyga med muskelkraft och Lööf flyga med ett plan, blir det annorlunda.