Citat:
Ursprungligen postat av
Rebali179
Hur kändes det att få den "svart på vitt"?
Rättades ut en del frågetecken?
Citat:
Ursprungligen postat av
kaffekoppen
Hur känns det, då? Något du själv tycker har förändrats nu i och med diagnos?
Mitt tips är att googla och läs allt du kommer över om diagnosen och bli ditt eget proffs på dina symtom, diagnosen m.m.
Mvh.
Jag började le. Jag blev lättad på något vis. Även om det inte förändrar min vardag, så bekräftar det en del beteenden och uppförande.
Egenligen blev jag hänvist för att utredas för ADHD då jag har gjort dessa tester på internet som visade att jag har ADHD. Eller precis över gränsen.
Men när jag läste mig mer upp på ADHD, såg jag att dessa två diagnoser väldigt ofta hör samman. Och då stämde Aspergers väldigt bra på mig:
- Jag älskar att vara ensam och behöver mycket egentid.
- Gillar att sitta själv och äta frukost väldigt tidigt när det är så stilla och tyst.
- Väldigt känslig föra höga ljudnivåer.
- Föredrar att sitta uppe på natten.
- Jag är inte bra på att småprata.
- Känslig för ljus på morgonen.
- Föredrar rent generellt att det är lite mörkt i hemmet.
- Jag har ett extremt bra fotografiskt minne.
- Jag rabblar siffror och tabeller uppe i huvudet.
- Om vanor bryts kan jag bli irriterad.
- Jag är en jäkel på att minnas sånger och kan börja sjunga på en sång redan efter en, två sekunder in i sången.
- Aldrig intresserat mig för att umgså med människor som andra gör.
- Jag är väldigt pedantiskt och organiserar saker.
- Jag tar saker bokstavligt när det gäller löften.
- Jag är väldigt känslig.
- Är väldigt direkt när jag pratar, och bryr mig inte så mycket om folk blir sårade över det.
- Svårt att se folk i ögonen. Detta har jag jobbat med i flera år, och det har blivit bättre.
- Jag klarar inte att koncentrerar mig. T.ex. att läsa en bok går inte längre.
- Har extrem inre stress och hjärnan går på högvarv.
- Jag blir fort trött på saker. T.ex. att ha samma jobb.
- Jag har varit extremt sarkastisk i större delen av mitt liv. Uppe i mitt huvud har det enbart varit menat som ett skämt. Detta är något jag har fått bort.
Det är väl de jag kan komma på nu.
Men sedan efter att ha läst mig upp på Aspergers, så är där ett samband mellan Aspergers och dålig sömn. Och dålig sömn har jag haft i alla fall 18 år. I perioder kan jag vara vaken i upp till 48 timmar, där jag både har arbetat och tränat.
Men efter att jag fyllde 30 (är runt 34 nu), så kan jag även i stressade i situationer bli ful i munnen. Inte ofta dock. Detta gäller väl mest flickvän/sambo. Inte något bra, och som jag försöker att arbeta bort.
Psykologen sa att jag har många tecken på ADHD. Men hon sa att hon ser på helheten. Och eftersom jag har klarat mig så bra i livet, kunde hon inte sätta den diagnosen. Men det står i min papper till framtiden om jag skulle gå vidare med privat psykolog eller få medicin av min läkare. Och det är jag på väg att nu för min inre stress och koncentrationsproblem.
Men ADHD:n kunde man märka av mer i yngre dagar. Nu på äldre dagar är det Aspergersen. Men när jag blir stressad eller umgås med vänner/kollegor, kan ADHD:n komma fram och jag blir som ett hyperaktivt litet barn.
Jag har högt blodtryck och har haft lite besvär med hjärtat i det sista. Tar blodtrycksmedicin. Men det är ändå högt.
Ska först göra ett 48-timmarstest nu i slutet av juni. Och därefter kommer det att startas upp med en betablockerare. Den kommer även att sänka mitt blodtryck ytterliggare.
En sådan tablett fick jag förresten när jag gjorde en CT av hjärtat för ca. två veckor sedan.
Gud vad skönt det var! Kände ett extremt lugn i kroppen och i huvudet.
Det kan låta som om man är galen man. Men detta är egentligen inte något som den gemene människan kan se.
T.ex. berättade jag för en arbetskollega för en månad sedan att jag utreds för detta och att jag har stora tecken på Aspergers enligt min psykolog.
"Det hade jag aldrig kunnat tro", sa hon med hög röst.
Och jag har tre utbildningar, ett välbetalt jobb och en sambo. Så saker går bra.
Ska också sägas att psykologen sa att jag var väldigt enkel att prata med, reflekterar bra och är väldigt smart