2022-05-20, 08:51
  #49
Medlem
Är du överviktig? Om din kropp fortfarande kan producera tillräckligt med insulin så motverkas detta av övervikten. I så fall kan du också behöva få metformin utskrivet för att få ner blodsockernivåerna utan att använda insulin.

I allmänhet så är det viktigt att du omedelbart ställer om din kost och börjar motionera dagligen.

För övrigt väldigt märkligt med så långa svarstider. När jag ringde VC fick jag prata med en läkare två timmar senare, tog fasteprover morgonen efter och fick medicin och remisser utskrivna samma eftermiddag. 36 timmar efter vårdkontakten hade jag en diagnos, medicin och remisser till dietist, fotvård, ögonläkare etc.
Citera
2022-05-21, 12:39
  #50
Medlem
TS hur går det? Har du kommit till läkare?
Citera
2022-05-23, 12:58
  #51
Medlem
Helt sjukt att du inte att fått träffa en läkare tidigare med dom värdena.

Som många redan har skrivit så hjälper det att motionera i cirka 1 timme varje dag. Kan kännas jobbigt i början, men sedan när man har rutin på det så rullar det på bara av sig självt. Sedan så går det att klämma in mera vardagsmotion, typ trappor istället för hissen osv osv.

Sedan så är det bra att belysa att det finns olika typer diabetes av både typ 1 och typ 2. Det finns dom som har typ 2 diabetes som kan vara svårbehandlad och lättbehandlad. Allt är högst personligt.

Sedan så har vi i Sverige bra behandling av diabetes om man jämför med andra länder. Sveriges behandlingstrappa för diabetes är mycket bra, den är beprövad och ger resultat. Om du skulle få metformin utskrivet så är du på det första behandlingssteget av 7.

Om dom nu inte har gjort det, be läkaren att kolla dina blodfetter och blodtryck, det är vanligt förekommande att man har strul med något av dessa värden när man har diabetes.

Som avslut vill jag bara säga, bestäm dig. Ska sjukdomen äga dig eller ska du äga sjukdomen?

Jag har haft diabetes typ 2 i flera år, hör av dig via PM om du vill prata av dig eller få flera tips. Det kan kännas jävligt pissigt och ensamt när man får diagnosen till sig.
Citera
2022-05-23, 13:41
  #52
Medlem
Barentss avatar
Om man kan avläsa kroppen bra så vet man om man har diabetes på gång. man är alltid trött gränsen till att man vill gråta, man dricker kopiöst.

Min dotter har diabetes typ 1 och har man det är 12 inget särskilt, 5-10/12 är hennes idealvärden, jag tror de har 14 som maxgräns för "normalt" i USA i diabetesappar. Däremot vet jag inte om vi friska ska ha så högt som 12. När jag testade mig själv med min dotters tester så har jag alltid kring 7. 5 är i själva verket ganska lågt och har man diabetes och tar pyttelite för mycket insulin då så går man under 4 och mår ganska dåligt.
Citera
2022-05-23, 17:45
  #53
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Barents
Om man kan avläsa kroppen bra så vet man om man har diabetes på gång. man är alltid trött gränsen till att man vill gråta, man dricker kopiöst.

Min dotter har diabetes typ 1 och har man det är 12 inget särskilt, 5-10/12 är hennes idealvärden, jag tror de har 14 som maxgräns för "normalt" i USA i diabetesappar. Däremot vet jag inte om vi friska ska ha så högt som 12. När jag testade mig själv med min dotters tester så har jag alltid kring 7. 5 är i själva verket ganska lågt och har man diabetes och tar pyttelite för mycket insulin då så går man under 4 och mår ganska dåligt.
12 mmol/l är för högt för alla diabetessjukdomar. (Även för amerikaner)
Däremot är det inget ovanligt eller farligt värde under kortare perioder.
Över 15 en längre tid är dock farligt och innebär risk för ketoacidos.
I Sverige är rekommenderat målområde 4-8 för barn och 4-10 för vuxna.
I USA mäts blodglukosen i mg/dl istället.
Då blir målområdet 72-144 respektive 72-180.
En frisk person ligger normalt mellan 4-5,5 mmol/l.
Vid typ1 reagerar inte alla personer likadant. Tvärtom!
Symptomen på lågt och högt bg-värde varierar kraftigt.
En del mår bäst vid 5 andra vid 7 eller 10.
Det är väldigt individuellt.
Citera
2022-06-20, 18:03
  #54
Medlem
Hej igen, jag måste säga att jag är enormt tacksam till vartenda svar och er omtänksahet.

Att jag tagit tid på mig att svara beror på att jag var totalt knockad och hälsan (som redan varit på väg neråt i flera månader) tog en skarp vändning nedåt. Hade extrem hjärntrötthet och kunde knappt tänka. Allt datorarbete var omöjligt. Jag var antagligen även knockad av diagnosen, men främst var det fysiskt då jag hade extrem hjärndimma och trötthet, och orkade inte ens chilla med TV.

Lyckades få en tidigare läkartid men ändå för jävligt lång väntan: Läkartiden blev satt en månad senare, bokstavligen. Jag startade tråden 19e Maj, och det "snabbare" läkarbesöket blev bokat till idag, 20e Juni.

Läste alla era råd i tråden, och märkte att många studier stödjer att diabetes kan till och med reverseras om man äter väldigt låga, långsamma kolhydrater och låter kroppen vila från socker, samtidigt som man går ner i vikt (jag är överviktig) och börjar röra på sig mer.

Citat:
Ursprungligen postat av GengusKhan
Utesluter du helt kolhydrater ur kosten så kan kroopen klara sig utan externt insulin vid diabetes typ 2.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7641470/
https://www.bmj.com/content/372/bmj.m4743

Remission är inte ovanligt, så bara att tjuren vid hornen och gå keto.

Så eftersom jag inte ville gå runt med högt blodsocker utan behandling, så har jag under tiden cuttat nästan alla kolhydrater, kastat ut alla produkter som innehöll tillsatt socker, etc. Nu äter jag till exempel osötad ketchup, bara 2 små potatisar till middag, äter Carbzone's "Low Carb" bröd med enbart 10% kolhydrater (3 skivor på morgonen = totalt 9 gram kolhydrater). Äter mycket mer kött. Äter nötter för de nyttiga fetterna. Äter mer grönsaker.

Denna omläggning av kosten har lyckats sänka mitt blodsocker, och jag har blivit mycket klarare mentalt och orkar mer igen.

Här är mina värden:

  • Längd – 181
  • Vikt – 109 (blev överviktig efter en olycka 2018 som gjorde mig orörlig, är nu på väg ner med 0.3-0.5kg/vecka)
  • Blodtryck – 142/94 (mättes på klinik så det är högre än om jag hade varit avslappnad i hemmet)
  • Puls – 108 (samma sak här, stressad på klinik)
  • Syresättning – 98%
  • 2022-04-25 – 12.4 mmol/L (blodprov hos klinik, morgon, före mat, diabetes upptäcks)
  • 2022-05-29 – 15.4 (första provet med egen mätare, före frukost)
  • 2022-05-29 – 17.2 (två timmar efter frukost, samma dag, samma mätställe)
  • 2022-05-31 – 12 (blodprov hos klinik, morgon, före mat)
  • 2022-06-19 – 9.3 (morgon, före mat, ser resultat av 2-3 veckor av den skarpt förbättrade kosten)
  • 2022-06-19 – 10.1 (två timmar efter frukost, samma dag, samma mätställe)

När jag äntligen var där på läkarmötet idag så var läkaren ÄNDÅ väldigt bekymrad över mina blodsockervärden (hon såg listan ovan), och sa att jag antagligen har gått med Diabetes i flera år. Hon var orolig för att mina ögon ska ha tagit skada (själv märker jag ingenting, ser lika skarpt som jag gjorde för 3-4 år sedan, samma styrka på glasögon).

Hon kanske överreagerar, men här är behandlingarna hon satte in:

  • Hypertoni – medicin – “Candesartan Orion 4mg”, ordineringen är 1 tablett per dag. Sänker blodtryck.
  • Diabetes – insulin – “Insulatard FlexPen, 100 IE/ml”, paketen har “5x3 ml förfyllda injektionspennor”, ordineringen är 4E injektionsvätska både morgon och kväll. Konstigt att hon inte satte in Metformin samtidigt vilket jag läste är standardbehandlingen i Sverige, men hon vet väl vad hon gör, så jag ifrågasätter inte.
  • Ögonen – Ordinerade att jag måste till en ögonläkare som ska kolla mina ögon med mikroskop och se om det finns skador, och isåfall kan de bränna bort skadorna med laser omedelbart.
  • Testosteron – Skickade remiss till Urolog som ska kolla mitt testosteron och ordinera behandling eftersom hon inte har behörighet att göra detta. Jag har nämligen lågt testosteron, bara 6.3 nmol/L.
  • Leverskadorna – Levern måste kollas med buk-röntgen, “datortomografi magen”. Jag har förhöjda värden som pekar på leverskador, men vi tror att det beror på diabetes + övervikten. Ska dock kollas för att se att det inte är cancer. Det tror vi dock inte.

I allt elände så sa hon iallafall att alla mina ANDRA blodvärden och tester är väldigt bra (två uppsättningar av generella tester av hälsa och massa olika blodvärden har tagits nämligen), vilket "väger upp de negativa värdena".

Mina tankar är dock:

  1. Varför går hon direkt till insulin? Visserligen en låg dos insulin, bara 8E per dag, men är det inte konstigt att hon inte börjar med Metformin först och SEN insulin OM det behövs? Om man läser alla läkarriktlinjer på Svenska sidor, så står det att standard är att sätta in Metformin oavsett om man SENARE även behöver komplettera med Insulin, då Metforminet är grunden i behandling av diabetes och förbättrar behandlingen och minskar riskerna, bland annat sägs det i denna artikel: https://www.internetmedicin.se/behandlingsoversikter/diabetes/diabetes-typ-2-insulinbehandling/
  2. Hon tyckte inte att jag enbart ska fortsätta sänka blodsockret via kosten och rörelse (iaf så mycket jag kan nu efter skadan som gör att jag permanent har extremt ont i hela kroppen, har börjat försöka lite i hemmet). Hon tyckte istället att insulin DIREKT är jätteviktigt. Jag ifrågasätter inte det, men vad tycker ni om det? Låter det inte konstigt att så aggressivt påbörja insulin direkt? Jag accepterar det dock eftersom jag anser att det är bra med nåt som hjälper min kropp ta upp sockret i blodet så att jag får ännu bättre effekt av kost-åtgärderna.
Citera
2022-06-20, 19:06
  #55
Medlem
Glömde lägga till några av proverna:

  • 2022-04-25 – U-Glukos (urinprov) med testremsa: "3" (alltså socker i urinen)
  • 2022-05-31 – U-Glukos med testremsa var nu "0" (inget socker i urinen); vid detta laget hade jag börjat avsiktligen dricka mer vatten för att jag hört att det hjälper sänka blodsockret, så det kan ju vara att jag lyckades späda ut/bort en del av urin-sockret på den vägen.
  • 2022-05-31 – B-HbA1c (IFCC): 88 mmol/mol (långtidsblodssocker, detta värde motsvarar 13.6 mmol/L i genomsnitt de senaste 2-3 månaderna, enligt konverterare)
Citera
2022-06-20, 19:15
  #56
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dextrodammit
Hej igen, jag måste säga att jag är enormt tacksam till vartenda svar och er omtänksahet.

Att jag tagit tid på mig att svara beror på att jag var totalt knockad och hälsan (som redan varit på väg neråt i flera månader) tog en skarp vändning nedåt. Hade extrem hjärntrötthet och kunde knappt tänka. Allt datorarbete var omöjligt. Jag var antagligen även knockad av diagnosen, men främst var det fysiskt då jag hade extrem hjärndimma och trötthet, och orkade inte ens chilla med TV.

Lyckades få en tidigare läkartid men ändå för jävligt lång väntan: Läkartiden blev satt en månad senare, bokstavligen. Jag startade tråden 19e Maj, och det "snabbare" läkarbesöket blev bokat till idag, 20e Juni.

Läste alla era råd i tråden, och märkte att många studier stödjer att diabetes kan till och med reverseras om man äter väldigt låga, långsamma kolhydrater och låter kroppen vila från socker, samtidigt som man går ner i vikt (jag är överviktig) och börjar röra på sig mer.



Så eftersom jag inte ville gå runt med högt blodsocker utan behandling, så har jag under tiden cuttat nästan alla kolhydrater, kastat ut alla produkter som innehöll tillsatt socker, etc. Nu äter jag till exempel osötad ketchup, bara 2 små potatisar till middag, äter Carbzone's "Low Carb" bröd med enbart 10% kolhydrater (3 skivor på morgonen = totalt 9 gram kolhydrater). Äter mycket mer kött. Äter nötter för de nyttiga fetterna. Äter

Skönt att höra att det blivit en förbättring. Vill bara vara tydlig med att jag inte är läkare eller har någon medicinsk bakgrund utan enbart gillar att läsa om just sjuktillstånd och läkemedelsstudier som lekman. Jag anser själv att många läkare är okunniga då de inte håller sig uppdaterade med rådande vetenskapliga konsensus utan upprepar gång på gång gamla floskler från skolan, speciellt kring just kolesterol och statiner debatten.

Vågar inte uttala mig kring din situation utan bäst är nog om du har en dialog med din läkare alternativt med en annan om du anser att personen inte lyssnar.

I vilket fall som helst så är ju målet att reducera insulinkänsligheten så att kroppen blir bättre på att ta upp det glukoset och använda det insulin som finns, och det är väl det du har bäst påverkan på.

Då är det ju som du sa, reducera fett, specifikt bukfett, motionera och även äta hälsosamt.

Tror knappast att koständringar är något som de flesta läkare rekommenderar folk med typ 2 diabetes istället för insulin, man är väldigt snabb på slänga mediciner på samtliga symtom istället för att behandla de underliggande orsakerna.

Lycka till och håller tummarna att du får allt under kontroll!
Citera
2022-06-20, 22:37
  #57
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dextrodammit
Glömde lägga till några av proverna:

  • 2022-04-25 – U-Glukos (urinprov) med testremsa: "3" (alltså socker i urinen)
  • 2022-05-31 – U-Glukos med testremsa var nu "0" (inget socker i urinen); vid detta laget hade jag börjat avsiktligen dricka mer vatten för att jag hört att det hjälper sänka blodsockret, så det kan ju vara att jag lyckades späda ut/bort en del av urin-sockret på den vägen.
  • 2022-05-31 – B-HbA1c (IFCC): 88 mmol/mol (långtidsblodssocker, detta värde motsvarar 13.6 mmol/L i genomsnitt de senaste 2-3 månaderna, enligt konverterare)
Exakt vilken eller vilka diagnoser fick du av läkaren?
Citera
2022-06-20, 22:42
  #58
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GengusKhan
Skönt att höra att det blivit en förbättring. Vill bara vara tydlig med att jag inte är läkare eller har någon medicinsk bakgrund utan enbart gillar att läsa om just sjuktillstånd och läkemedelsstudier som lekman. Jag anser själv att många läkare är okunniga då de inte håller sig uppdaterade med rådande vetenskapliga konsensus utan upprepar gång på gång gamla floskler från skolan, speciellt kring just kolesterol och statiner debatten.

Vågar inte uttala mig kring din situation utan bäst är nog om du har en dialog med din läkare alternativt med en annan om du anser att personen inte lyssnar.

I vilket fall som helst så är ju målet att reducera insulinkänsligheten så att kroppen blir bättre på att ta upp det glukoset och använda det insulin som finns, och det är väl det du har bäst påverkan på.

Då är det ju som du sa, reducera fett, specifikt bukfett, motionera och även äta hälsosamt.

Tror knappast att koständringar är något som de flesta läkare rekommenderar folk med typ 2 diabetes istället för insulin, man är väldigt snabb på slänga mediciner på samtliga symtom istället för att behandla de underliggande orsakerna.

Lycka till och håller tummarna att du får allt under kontroll!
Tror du råkade vända lite på begreppen.
Insulinkänsligheten ska inte reduceras utan tvärtom ökas.
Citera
2022-06-21, 03:34
  #59
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av johanjohan71
Tror du råkade vända lite på begreppen.
Insulinkänsligheten ska inte reduceras utan tvärtom ökas.

Givetvis, insulinresistensen var vad jag tänkte på 👍
Citera
2022-06-21, 11:17
  #60
Medlem
Hej ursäkta att jag kapar din tråd. Hur ser min prover ut finns det något som sticker ut? Jag tog dessa prover på fastande mage.

väger 150kg
187cm
34 år

P—Glukos
Resultat: 5,3 mmol/L
Graf
Referensintervall: 4,2-10,9
Provmaterial: Plasma
Analyskommentar: Venost

ANALYSER OCH RESULTAT
* markerar resultat utanför referens*intervallet
P—LDL-kolesterol, beräkn
Resultat: 2.8 mmol/L
Graf
Referensintervall: 1.4-4.7
Vidimerat: Ansvarig läkare 2022-06-08
P—T4, fritt
Resultat: 17 pmol/L
Graf
Referensintervall: 10-22
Vidimerat: Ansvarig läkare 2022-06-08
P—T3, fritt
Resultat: 5.3 pmol/L
Graf
Referensintervall: 3.3-6.0
Vidimerat: Ansvarig läkare 2022-06-08
P—SHBG
Resultat: 18.0 nmol/L
Graf
Referensintervall: 15-95
Vidimerat: Ansvarig läkare 2022-06-08
P—Testosteron
Resultat: 12 nmol/L
Graf
Referensintervall: 5.7-26
Vidimerat: Ansvarig läkare 2022-06-08
P—ALAT
Resultat: 1.6 µkat/L *
Graf
Referensintervall: 0.15-1.1
Vidimerat: Ansvarig läkare 2022-06-08
P—ASAT
Resultat: 0.68 µkat/L
Graf
Referensintervall: 0.25-0.75
Vidimerat: Ansvarig läkare 2022-06-08
P—Kolesterol
Resultat: 5.3 mmol/L
Graf
Referensintervall: 3.3-6.9
Vidimerat: Ansvarig läkare 2022-06-08
P—HDL-kolesterol
Resultat: 1.3 mmol/L
Graf
Referensintervall: 0.80-2.1
Vidimerat: Ansvarig läkare 2022-06-08
P—LDL/HDL-kolesterol
Resultat: 2.1
Graf
Referensintervall: <5
Vidimerat: Ansvarig läkare 2022-06-08
P(fPt)—Triglycerider
Resultat: 2.6 mmol/L
Graf
Referensintervall: 0.45-2.6
Vidimerat: Ansvarig läkare 2022-06-08
Slutsvar
Provtagningstid
2022-06-08 09:45

ANALYSER OCH RESULTAT
* markerar resultat utanför referens*intervallet
P—Glukos
Resultat: 5,3 mmol/L
Graf
Referensintervall: 4,2-10,9
Provmaterial: Plasma
Analyskommentar: Venost
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in