Citat:
NATO och övriga väst har inte resurser att kriga så du kan nog glömma den tanken. NATO-tränade soldater är redan testade i Ukraina och det gick inget vidare. NATO har nu heller inte tillräckligt med LGBTQ+ soldater så det är inte läge för ett krig, än mindre att ta risken för ett kärnvapenkrig. Polen och Litauen kan ju naturligtvis få för sig något på egen hand för dom verkar brinna av hat och då gör man ofta grova misstag. Övriga NATO ställer sig då utför för man vet att man inte har tillräckligt med olja, mat och råvaror för att underhålle ett krig mer än några månader. Du ser att Biden börjar vända ryggen mot och det ser ut som ett tecken att han inte vill bli indragen i ett eventuellt krig han inte kan vinna, han har redan förlorat Ukraina så det räcker mer än väl. Boris Johnson ser dock sugen ut men kommer inte in i Svarta havet och Öresund är lika trångt för hypersoniska missiler, men låt honom prova, trist för engelsmännen som har det nog jobbigt ekonomiskt nu.Jag undrar om vissa NATO-länder skulle kunna gå in lite gradvis i Ukraina? T.ex. säger Polen att de kan använda sitt luftvärn mot västra Ukraina för de vill inte ha attacker nära sin gräns (Jag hade en länk för det men hittar den inte nu). Kanske nästa steg är att placera polskt luftvärn några mil in i Ukraina för att täcka en större del av västra Ukraina. Kanske lite rumänska trupper till gränsen mot Transnistrien på ukrainska sidan för de hotar Moldavien och Rumänien. Kanske polska och litauiska trupper i Ukraina på gränsen mot Vitryssland för att den vitryska regimen hotar deras länder.
Testa var gränsen går för den fega råttan Putin. Putin verkar ju inte våga göra något mot NATO ändå, han bara hotar hela tiden.
Testa var gränsen går för den fega råttan Putin. Putin verkar ju inte våga göra något mot NATO ändå, han bara hotar hela tiden.
Rumänien vill ha Moldavien och Polen vill ha tillbaka västra Ukraina och så blir det nog efter att Ryssland rensat upp i det som är kvar av Ukraina som då också blir landlåst. När det är färdigt bör kanske Finland och baltstaterna se upp och inte provocera för mycket då risken blir hög att dom också ryker.
Testa var gränsen går? Vad det inte det väst och Ukraina gjorde och dumskallarna fattar fortfarande ingenting?
polen vill ha västra ukraina? tjena! jag fattar inte, du menar att polen och litauen brinner av hat mot ryssland och sedan att de vill ta ukraina? va