Citat:
Ursprungligen postat av
sebastianlarsson2
Vet inte om detta är avancerad satir. Tror du att Sverige har bostadsbrist, let alone haft bostadsbrist i 30 år..? wtf?
Men lilla gubben, hur är det fatt egentligen? Det är bostadsbrist i Sverige och har varit det väldigt länge. 30 år är konservativt räknat från min sida. Jag vet inte om det blivit så pass normaliserat att människor bor hemma med sina föräldrar tills dom fyllt 30 att du inte ser något problem eller om du bara är direkt korkad. Kan du ge någon källa överhuvudtaget som talar för motsatsen som inte kommer från någon privat blogg? 204 av 290 kommuner gick ut och sa att det rådde brist på bostäder i kommunen och även om vi skulle ta alla som köar för lägenhet i storstäderna och tvångsplacerar dom i avbefolkningsorter så skulle bostäderna fortfarande räcka till - Och då är det sannerligen bostadsbrist.
Citat:
Det folk menar är att hyror utan kötid blir lägre på marknad där du är fri (är man intelektuellt ärlig slutar man ögonblickligen kalla det naturliga tillståndet för "marknadshyror"; det är regleringen som bör benämnas som något, exempelvis "reglerad").
Jaha, där fick jag svar på min tidigare fråga. Du är alltså dum. Marknadshyror innebär att det står fritt för hyresvärd att sätta vilken hyra den vill på lägenheten, inget annat.
Citat:
Det är dock inte det stora, utan framförallt handlar det om kvalitetsjustering. I praktiken är de lättilgängliga hyresalternativen i Sverige en helt trasig svart marknad värdig en bananrepublik. På papperet är hyrorna visserligen reglerade till maximalt 2% avkastning, men i verkligheten finns ju inget som följer upp det (de flesta vet inte ens om det). Men även 2% avkastning blir en del när priserna på små lägenheter är bland de högre i världen (det är ju 2% på marknadsvärde plus avgiften, d.v.s. den faktiska kostnaden för fastigheten - bostadsrättsvärdet är ju luft) och framförallt får du skit tillbaka.
Den svarta marknaden uppgår till någonstans mellan 8-10% av hyresrätterna, vilket givetvis är ett problem, men hur du fått för dig att marknadshyror skulle lösa detta är för mig väldigt diffust. Marknadshyror kommer bara innebära att priserna går upp även på svarta hyresrätter. Brott löser man med brottsbekämpning.
Citat:
På din bananrepubliks-marknad kommer alltså folk som inte vill köpa ett stort hus eller en ingå i en socialdemokratisk förening hyra med villkor som gäller maximalt 1 år i taget, utan någon som helst skydd, och till ganska dyr kostnad.
På min "bananrepubliks-marknad" så sparkar vi dom privata byggherrarna i röven och börjar bygga i statlig regi. Privata aktörer saknar helheltsperspektivet som krävs för att bygga städer för landets medborgare. Nog för att länder som Soviet och Kina gjorde/gör mycket fel men när det kommer till att bygga så talar resultaten för sig själv. Och för att hinna före dig här så ska vi göra det klart och tydligt att anledningen till att den kinesiska bostadsmarknaden håller på att spricka grundar sig inte i att man byggt i stor skala, utan helt andra orsaker som du får kolla upp själv och som jag inte tänker gå in på här.
Citat:
På en fri marknad (alltså en helt vanlig marknad, där du är vuxen och tar dina egna beslut) uppstår snabbt vettiga alternativ för den som vill hyra. För det skräpet som kallas andrahandshyra skulle priserna rasa.
Nyttiga idioter, kallas det du tillhör. Det är inte du som vinner på larvet, det är staten.
Så det största problemet med den nuvarande bostadsmarknaden är den svarta marknaden men sen så är det ändå i slutändan staten som vinner på det. Jag tycker detta summerar ganska perfekt hur jävla korkad du är.
Citat:
Ursprungligen postat av
Einzelgaenger
Hur ska ni ha det egentligen? Först hävdar ni att det inte finns en bostadsbrist, och när man pratar om marknadshyror så börjar ni gorma om bostadsbrist?
Jag har då sannerligen aldrig hävdat att det inte råder bostadsbrist i Sverige. Det är fullt möjligt för bostadsbubbla och bostadsbrist att råda samtidigt.