Citat:
Ursprungligen postat av
Jannebigplay
Problemet idag är det är svårt att få ett jobb utan en studentexamen. Tänk då om du inte ens har gått ut grundskolan. Vidare så finns det lärlingsprogram på gymnasiet, exempelvis för undersköterskor, barnskötare, kockar, frisörer, snickare men de elever som får F idag FÅR inte påbörja dessa linjer då de inte är behöriga till gymnasiet. Idiotiskt.
Riktigt så är det inte. De elever som förr var berättigade till IV på gymnasiet är nu också berättigade till IV på gymnasiet. Fast IV heter numer basår, precis som det basår som finns inom vissa universitet. Där får eleverna en chans till att läsa upp sina underkända ämnen medan de går en lärlingsutbildning som du nämner. Björklund gjorde vår gymnasieskola till ett läroverk igen, denna gång med tre parallellsystem istället för de två som fanns på 60-talet.
Lösningen har jag skrivit förut: Bilda en ny skolform till de elever som kommer in i Sverige sent, där de får gå och lära sig svenska, matte och engelska. För de inhemska elever med svårigheter får de gå om år 9 med specialpedagogiskt stöd tills de klarar ämnet de inte kan. Dessa elever bör redan tidigare ha fått specialpedagogiska åtgärder om allt skall fungera.
Absolut ingenting löses med att ändra en betygsskala en gång till!