Citat:
Ursprungligen postat av
Sturuf
Jag vet inte om det finns något olagligt här som skulle göra Dumpen olaglig. Kan du ange något sådant?
Och för att svara på din fråga så är det juridiska alldeles för snårigt för mig. Sen vet ju inte jag allt om vad de som jobbar på Dumpen gör.
Så det kokar ju ner till att jag kan göra några funderingar kring det som jag ser. Och det är att de chattar med gubbgäddor. Det är knappast olagligt. De stämmer ett möte. Det är knappast olagligt.
De visar direkt att de filmar och sätter igång och pratar med dem om vad de sagt i chattarna.
Och just i det kan jag inte se något olagligt, men som sagt, jag är okunnig om det juridiska så om det finns något i detta som bryter mot lagen som du vet så berätta gärna det. För då får man lära sig lite mer om detta rätt känsliga ämne.
Granskning är lagligt om syftet kan motiveras journalistiskt. Att gäddor/pedofiler enligt chattloggar kanske hade för avsikt/vilja att begå våldtäkt rättfärdigar inte, snarare förstärker grova förtal.
Utan juridiska detaljer så "översätt" dumpens
publiceringar till att hänga ut homosexuella och/eller prostituerade privatpersoner på samma grunder (vore inte HMF). Tror du att det vore lagligt? Om inte, vad får dig då att tro att exakt samma är lagligt gällande gäddor/pedofiler?
Ibland nakna med fullständiga namn, adresser, familjer, barn m.m. Det skulle i domstol anses mer klandervärt än både hor- och böguthängning.
Dumpen är medveten om publiceringarnas spridning och konsekvenser. Att det numera görs bakom spoiler, frivillig 18-årsgräns m.m. förmildrar inte så länge igenkännandet inte ändras avsevärt.
Med tillräcklig maskning där det inte vore skäligt för dumpen att anta spridning och igenkänning vore däremot lagligt.
Dumpen hade i många fall utan tvekan fällts men det förutsätter att stämningar mot
publiceringarna med ibland på gränsen tillhörande ofredanden drivs nitiskt och obevekligt. Domarna hade slagit rakt igenom utgivningsbeviset. Det vore väl i domstol för dumpen till ingen nytta.
Om det är dumpen eller bland annat rektorer som är juridiskt ansvariga och ersättningspliktiga till förlorade livsinkomster kan resoneras kring men det är i vart fall inte gäddornas. Troligen dumpen eftersom det för t.ex. rektorer och åkerier skulle kunna anses svårt att motivera fortsatta anställningar, men det låter jag vara osagt.