Citat:
Ursprungligen postat av
raskens
Ryssland har historiskt alltid havererat med revolution, total ekonomisk kollaps eller interna massmord med jämna mellanrum under 120 år. Det är så djupt rotat från tiden då livegenskapera fanns som ryssland var bland dom sista staterna i världen att avskaffa på slutet av 1800talet. Europa avsakffade livegenskaperna 1000år tidigare. Det är rysslands natur att ha en liten styrande elit som dikrerar massan oberoende av om man kallar det kommunism eller putinism. Den dan Ryssland inser att dom inte är en stormakt och slutar att förtrycka sin befolkning och sina grannar i ett förvridet storhetskomplex har ryssland en chans att bli nånting. I dag är massan totalt obildad om sin historia och en tro att Ryssland är en stormakt vilket dom inte är. Dom försöker hävda sig ned kärnvapen medan i realiteten har dom mindre BNP än norden. Dom är lilleputtar och ynkryggar som beter sig som mobbaren på en skolgård som inte har nånting annat än knytnävarna att försöka hävda sig med.
Ryssland är en bastard utkrystad från Kievriket där moskoviter uppstod. Historierevisionismen är extremt utbredd och Putin mfl trummar ut ett budskap om Russkiy mir som närnast liknar nazitysklands Lebensraum.
Nej Ryssland är extremt förtryckande mot det fria ordet kollosalt mycket värre än Ukraina och att försöka jämföra med Väst liberala värden är ett skämt.
Grundproblemet är att ryssar inte förstår begreopet demokrati och politisk opposition.
Lägg där på en korruption som är extrem och resultatet är en stat där du köper lojalitet men riskerar att bli mördad om du är i opposition.
Äver inom företagsvärlden är maffian utbredd. Jag känner företagare där enba barnet har blivit mördad och fått foton på andra barnet hemskickat som en signal att sälja sitt företag. Det är verkligheten i dag i ryssland.
Stalin är för övrigt den mest beundrade ledaren efter Putin i opinionsundersökningar i dag. Det säger en del om för pervert förvriden bliden av världen är för ryssarna.
Själv tycker jag både Ryssland och Europa har härjat ordentligt de senaste 120 åren, för att inte säga de senaste 600 åren. Jag tycker ni stirrar er blinda på Ryssland. Själv är jag mer oroad av Kinas typ av styre, Ryssland och Ukraina försöker åtminstone med demokrati. Väst sneglar lite väl mycket på Kinas övervakningssamhälle och kontroll.
Det är ju för att Ryssland är en stormakt och är på väg att bli en supermakt tillsammans med Kina som vi har konflikten i Ukriana idag, USA vill vara själv på tronen och gillar inte andra. Ryssland är en stormakt och det enbart för sin storlek och sina naturtillgångar sen kan man ju lägga till militär och annat om man vill. Det är USA som är mobbaren och nu försöker länder i världen att ta sig ur misshandeln med konflikter, statskupper, sanktioner och allt annat USA pysslar med.
Du har inte ett fritt ord i Ukraina. Minsta vänskaplighet mot Ryssland och vad som helst kan hända. Man sätts upp på den berömda listan över "landsförädare" (Myrotvorets lists) för råskinnen att ta del av. Där trängs journalister, politiker och vanliga människor med hör och häpna, 99 åriga Henry Kissinger.
Även förre presidenten Poroshenko ligger illa till eftersom han försökte köpa kol från Donbas, han drog till Polen i dagarna. Han väntar åtal från Zelenskyj. Du vet det där Ukrainska politiker brukar göra då dom kommer till makten, jaga andra politiker.
Lite läsning:
Why did Ukraine suspend 11 ‘pro-Russia’ parties?
https://www.aljazeera.com/opinions/2022/3/21/why-did-ukraine-suspend-11-pro-russia-parties
Ukraine adds local Jewish leader to list of pro-Russian ‘traitors’
https://www.timesofisrael.com/ukraine-adds-local-jewish-leader-to-list-of-pro-russian-traitors/
Ukrainian forces track down, arrest citizens for pro-Russian views online
https://americanmilitarynews.com/2022/05/ukrainian-forces-track-down-arrest-citizens-for-pro-russian-views-online/
Zelensky: Two Ukrainian generals dismissed for being ‘traitors’
https://thehill.com/policy/international/3256034-zelensky-two-ukrainian-generals-dismissed-for-being-traitors/
Korruption och maffialiknade härjningar i företagsvärlden är numera vanligare i Ukraina, Putin tog tag i en hel del av det problemet (men stoppar samtidig mer i egen ficka får man anta). Sök på bara en av oligarkerna, Igor Kolomoisky så får du läsa mer.
Ryssland, Belarus och Ukraina är i princip samma folk och det här är resterna efter sovjet med alla dess problem. Ryssland har dock tagit kontroll över sitt land och har numera en stabil ekonomi trots sanktioner. Belarus lever med Lukashenko som jag tycker är mer skadlig än Putin för han skapar inget, han lever på Ryssland. Ukraina gav bort all suveränitet 2014 och hoppade i säng med USA och då går det som det alltid går med undantagen Japan, Taiwan och Sydkorea (men deras tid av svek kommer nog också snart).
Det är många svaga männsikor här i världen som ser upp till en stark man eller en supermakt. Det finns få riktiga statsmän nu i världen men en av dom är Putin, en annan är Orban. Båda ser efter sitt folk och sin nations bästa. Förr hade vi Angela Merkel men vad i allsin dar har vi i dag då det gäller ledare i Europa och USA, det är som bäddat för en katastrof.