Citat:
Ursprungligen postat av
kommenurjorden
Enda anledningen till att ni är sådana är för att ni sluppit undan krig och levt i en isolerad liten bubbla de senaste generationerna. Det är inget naturligt tillstånd eller något tecken på att ni skulle vara bättre. Ni är bara fredskadade och bokstavligen ett sovande folk. Patetiskt är vad det är.
Innan den här lilla isolerade perioden av historien började så var vi väldigt krigiska här i norden. Sverige och Danmark har t.ex. rekordet med mest utkämpade krig mot varandra av några nationer i hela världen genom historien.
Jo det är ett VÄLDIGT rationellt tillstånd. Det är ett tillstånd man kan kosta på sig när man bygger ett samhälle utifrån vad som är bra för människan. Som sagt babbar hade inte kunnat bygga ett bättre land. Därför kommer dom till Sverige. Och klagar på svenskar. Svenskar som byggt det land dom själva valt att flytta till. Svenskhatet grundar sig nämligen mycket i avundsjuka - hur har detta asociala, lite socialt handikappade folkslag lyckats skapa ett så fint o välfungerande land? Och varför har inte vi babbar lyckats? Skit samma vi tar svennarnas land ifrån dom. Ungefär som att stjäla vore en rättighet. Att ta det som inte är ditt är en synd.
Krigande och dödande är något vi ser i dysfunktionella kulturer. Eller, som i fallet med usa, när man vill stjäla, tex olja, från landet man angriper. Inget samhälle går att bygga med våld och skräck som grund.