Citat:
Ursprungligen postat av
Clay Allison
Du anser att Ryssland har rätt att invadera Ukraina.
Nu behöver vi väl inte upprepa detta igen? Du skrev vad du skrev.
Du har uppenbart problem med förståelsen. Nej, det har jag aldrig sagt. Putin har rätt att försvara länder som blir attackerade av ett annat land.
Citat:
Men de där regionerna är fortfarande Ukraina, oavsett vad Putin kallar dem. Jag får inte stjäla min grannes grönsaksland bara för att jag förts säger det inte är hans längre.
Ukrainas skuggregering som USA tog fram blev aldrig framröstade, det saknades val. Den hade ingen konstitutionell rätt att leda landet, den var olaglig.
Donetsk hade alltså lika stor politisk rätt att diktera sitt eget öde som Ukrainas dåvarande fusk-regering. Donbas valde demokratiskt att vara ett eget land och de har fungerat som en enskild, separat republik sedan dess.
Så är Donetsk huvudstad i ett eget land? Regionen fungerar som eget land, det har den gjort länge.
Varför respekterar du inte demokrati och frihet att välja själv?
Citat:
Hittar du ingen paragraf som stöder? Hallå?
Jag har sagt att om du kollar videon så vet vilken paragraf det handlar om. Förstår inte varför du inte vill kolla det. Jag antar att du inte har lärt dig engelska? Översättning finns. Be din mamma översätta då.