Citat:
Ursprungligen postat av
Picasso2
Det stod "kusin", men som du säger verkar det nu vara bortredigerat. Jag får iallafall intrycket att mamman är hjärnan här. Vilka som handgripligen utförde mordet återstår att se. Till skillnad från myndigheter i deras hemländer så blundar vi inte från hedersmord. Heder... my ass.
Jag är inte helt säker på att det är mamman som står bakom detta. Min känsla är att det oftast är den manliga sidan som tar och utför besluten när det som i det här fallet gäller skammord. Jag vill inte använda heder över huvud taget.
Varför blanda bort korten genom att språkligt jämställa ex. hedersman, hedersknyffel, du ska all heder etc. med hedersmord?
Nä, fram med skamstocken vid kyrkporten så får dessa skamvarelser utstå offentlig spott och spe. Enom till straff, androm till varnagel.