Citat:
Ursprungligen postat av
PooSausage
Om alla ministrar, partiledare och riksdagsledamöter som fokuserat mer på andra länders problem än Sveriges problem hade blivit fällda för trolöshet mit huvudnan (Sverige, svenskar) och sedan tvingats bort ftån sina politiska positioner hade vi aldrig hamnat i denna situation. Det är inte klokt att låta toppolitiker ha en agenda som potentiellt är skadlig för Sverige och som berör helt befolkningar än den svenska.
Om vi haft lagar emot detta så hade Kakabaveh aldrig fått sötta sin fot i riksdagen.
Om vi haft lagar emot detta hade en lång rad personer fått annat att göra än att hålla på med rikspolitik.
Nu kommer skiten tillbaka.
Tack Kakabaveh, tack Ann Linde, tack de flesta vänsterpolitiker sedan Olof Palmes dagar. Nu står vi snart helt ensamma ratade av NATO, hatade av många, hånskrattet från Ryssland lär väl aldrig ta slut. Den moraliska stormakten, vilket jävla skämt.
Och Tack Fredrik Reinfeldt.
Du tror verkligen att det är "sossarna fel". Vi har en kader av yrkespolitiker vilket parti de verkar i handlar om vilket parti som gynnar dem mest.
Maggan och Uffe står varandra närmare än du tror. De skulle gärna regera ihop om vi väljare inte envisades med att tänka i blockpolitik.
De enda partierna som är ideologiskt drivna är SD och V